Min. Błaszczak do dymisji za rosyjską rakietę? Sondaż pokazuje, co myślą Polacy

Ponad połowa badanych oczekuje odwołania szefa resortu obrony narodowej Mariusza Błaszczaka w związku z ujawnieniem szczątków rosyjskiej rakiety koło Bydgoszczy. Jego rezygnacji domagają się przedstawiciele opozycji - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita".
Zobacz wideo

Według sondażu IBRiS, który przeprowadzono na zlecenie "Rzeczpospolitej" w miniony weekend, ponad połowa Polaków chce dymisji ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka w związku z ujawnieniem szczątków rosyjskiej rakiety koło Bydgoszczy.

Zdaniem 53,8 proc. badanych szef MON powinien odejść ze stanowiska (w tym za zdecydowanym odejściem jest 32,8 proc., 21 proc. - twierdzi, że raczej powinien odejść). Niemal co trzeci badany (31,6 proc.) jest odmiennego zdania, w tym 17,6 proc. Polaków uważa, że Błaszczak zdecydowanie powinien pozostać na stanowisku ministra obrony.

Jak podkreśla "Rz", 61 proc. zwolenników Prawa i Sprawiedliwości jest przekonanych, że Mariusz Błaszczak zdecydowanie powinien pozostać na stanowisku, a tylko 28 proc. - że raczej nadal powinien pełnić funkcję ministra.

"Rz" przypomina, że dymisji ministra Błaszczaka chcą posłowie wszystkich partii opozycyjnych, w tym Konfederacji. Posłowie Lewicy i klubu Koalicji Obywatelskiej przygotowali już wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec niego. "Stało się tak nie tylko po odnalezieniu koło Bydgoszczy szczątków rosyjskiej rakiety. Dodatkowo zdecydowało zachowanie Błaszczaka na niejawnym posiedzeniu połączonych komisji Obrony Narodowej i do spraw Służb Specjalnych. Minister, zamiast podać informację na temat rakiety, wyszedł z komisji, oskarżając opozycję o organizację happeningu" - czytamy.

Sondaż IBRiS dla "Rzeczpospolitej" został przeprowadzony w dniach 26-27 maja 2023 r. na 1100-osobowej grupie respondentów. Do badania została użyta metoda CATI.

TOK FM PREMIUM