Rosjanie werbują więźniów na wojnę, nawet zabójców. "Wszystkim obiecano całkowitą amnestię"

W rosyjskich koloniach karnych więźniowie werbowani są do tzw. prywatnych firm wojskowych, by walczyć przeciwko Ukrainie. Chętnym obiecuje się amnestię po pół roku służby - ocenia ukraiński wywiad wojskowy HUR, potwierdzając doniesienia mediów.
Zobacz wideo

Powodem takiego werbunku są znaczne straty w oddziałach rosyjskich i brak chętnych do udziału w walkach - podaje w niedzielę agencja UNIAN, która powołuje się na ustalenia wywiadu wojskowego.

Werbunek odbywa się w koloniach karnych w Petersburgu, Niżnym Nowogrodzie, republice Adygei na Kaukazie i w Rostowie na południu Rosji - informuje HUR. Według wywiadu "nie ma znaczenia, za jakie przestępstwo dany człowiek został skazany - nawet jeśli jest to zabójstwo czy inne ciężkie przestępstwa. Wszystkim obiecano całkowitą amnestię po sześciu miesiącach służby".

Jak podaje HUR, rozmowy kwalifikacyjne z więźniami prowadzą wojskowi ze struktur Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Mówią oni rekrutom, że w ciągu dwóch miesięcy armia chce zebrać około 10 tysięcy ochotników. Po dwóch miesiącach oddziały będą rozmieszczone w ukraińskim Donbasie i mają za zadanie przejąć drogi między trzema miastami: Iziumem, Słowiańskiem i Bachmutem.

Więźniowie, którzy zgłoszą się na wojnę, zbierani są na poligonie koło miejscowości Molkino koło Krasnodaru. Poligon ten media niezależne w Rosji od dawna uważają za ośrodek szkoleniowy tzw. grupy Wagnera - rosyjskiej firmy najemniczej.

W ostatnich dniach media niezależne w Rosji również informowały o próbach werbunku więźniów na wojnę w koloniach karnych w Rosji - w Petersburgu, republice Mordowii i obwodzie niżnienowogrodzkim.

Ukraina. Sztab podaje straty przeciwnika

W ciągu doby wojska rosyjskie straciły na Ukrainie blisko 300 żołnierzy - podał w sobotnim komunikacie sztab generalny armii Ukrainy. Ogółem przeciwnik stracił ok. 37200 ludzi, a także 1638 czołgów i 3,8 tys. transporterów opancerzonych.

Według informacji podanej przez dowództwo ukraińskiej armii straty wojsk rosyjskich od 24 lutego wyniosły: ok. 37200 ludzi, a także 1638 czołgów, 3815 pojazdów opancerzonych, 832 systemy artylerii, 247 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 108 środków obrony powietrznej, 217 samolotów, 187 śmigłowców, 674 drony, 15 jednostek pływających, 2687 pojazdów i cystern.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM