Sprawa Tulei wywoła efekt mrożący? "To źle wróży bezpieczeństwu prawnemu Polaków"

Jest 10 tysięcy sędziów, którzy - widząc co się dzieje z sędzią Tuleyą i innymi odważnymi sędziami - mogą się zacząć oglądać przez ramię przed wydaniem wyroku - mówił w rozmowie z TOK FM adwokat Mikołaj Pietrzak.
Zobacz wideo

Sędzia Igor Tuleya, który wielokrotnie występował w obronie niezawisłości i niezależności sędziowskiej, został wezwany na 20 marca do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego na posiedzenie w sprawie uchylenia mu immunitetu. To wniosek Prokuratury Krajowej, a chodzi o możliwość pociągnięcia sędziego do odpowiedzialności karnej.

Igor Tuleya otwarcie krytykuje zmiany w sądownictwie wprowadzane przez władzę. Jest jednym z sędziów,opisanych w ostatnim raporcie Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" - raporcie o represjach podejmowanych wobec sędziów w Polsce.

"Sędzia wielokrotnie zabierał głos w debacie publicznej, dotyczącej stanu praworządności w Polsce i w swoich wypowiedziach zawsze odważnie bronił niezależności sądów, niezawisłości sędziów oraz zasad demokratycznego państwa prawa, otwarcie krytykując niekonstytucyjne zmiany wprowadzane w obszarze wymiaru sprawiedliwości przez obecnie rządzących" - czytamy w raporcie.

Prokuratura chce uchylenia mu immunitetu twierdząc, że ujawnił m.in. dane i zeznania świadka, co mogło naruszyć bieg jednego ze śledztw. Chodzi o to, że sędzia - w obecności dziennikarzy - zdaniem prokuratury, bezprawnie - ogłosił postanowienie sądu i jego motywy, cytując w nim zeznania świadka. Chodziło o sprawę z 18 grudnia 2017 r., kiedy sędzia uchylił decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa w sprawie głosowania nad ustawą budżetową, które odbyło się rok wcześniej na Sali Kolumnowej sejmu.

- Sędzia Igor Tuleja jest w mojej ocenie jednym z tych odważnych sędziów, którzy wbrew naciskom, wbrew represjom, wykonują zadania sędziego. Krytycznie recenzuje działania władzy wykonawczej i legislacyjnej i służy jako filtr bezpieczeństwa pomiędzy obywatelem a władzą. A przecież temu właśnie służy sądownictwo w państwie demokratycznym, w państwie bezpiecznym dla obywateli - mówi w rozmowie z TOK FM adwokat Mikołaj Pietrzak (jednocześnie dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie). - Ze smutkiem stwierdzam, że z tego powodu jest represjonownay przez władzę wykonawczą i przez partię rządzącą. A to źle wróży bezpieczeństwu prawnemu Polaków i Polek - dodaje pan mecenas.

 Adwokat, który jest pełnomocnikiem innego z sędziów, Pawła Juszczyszyna, podkreśla, że nie martwi się o los sędziego Igora Tuleyi. - Martwię się natomiast czymś innym. Jest 10 tysięcy sędziów, którzy - widząc co się dzieje z sędzią Tuleyą i innymi odważnymi sędziami - mogą się zacząć oglądać przez ramię przed wydaniem wyroku. Będą się zastanawiali: "Czy powinienem wydać słuszny wyrok, zgodny z konstytucją, ale niekorzystnie postrzegany przez władzę wykonawczą? Co się stanie wtedy z moją karierą sędziowską? Czy nie zostanie mi za to obniżone wynagrodzenie? Czy stać mnie będzie na spłatę kredytu?" A to nie jest myślenie, które powinno poprzedzać wydanie wyroku przez sędziego - mówi mecenas Mikołaj Pietrzak. Zwraca uwagę, że to tak zwany efekt mrożący, który pokazuje władza. - Jako Polacy i Polki chcemy takich sędziów, którzy nie będą się obawiać represji ze strony władzy wykonawczej, przy wydawaniu wyroków - mówi Pietrzak.

Mecenas zwraca też uwagę, że Izba Dyscyplinarna, która ma się zająć wnioskiem o uchylenie sędziemu immunitetu, nie jest sądem - zgodnie z uchwałą trzech izb Sądu Najwyższego. Nie może więc wydać żadnego orzeczenia w tej sprawie. Na to samo wskazywał w rozmowie z TOK FM sam sędzia Igor Tuleya.

Do sprawy sędziego odniosło się również Stowarzyszenie Prokuratorów "Lex Super Omnia". "Nie sposób racjonalnie przyjąć, iż procedowanie zgodnie z obowiązującymi przepisami może być uznane za naruszenie prawa wyczerpujące znamiona przestępstwa urzędniczego. Interpretacja prawa leżąca u podstaw skierowania wniosku nie może zyskać akceptacji w demokratycznym państwie prawnym(...). Stowarzyszenie Prokuratorów Lex Super Omnia wyraża stanowczy sprzeciw wobec działań podejmowanych przez Prokuraturę Krajową wobec Sędziego Igora Tuleyi" - napisano w oświadczeniu prokuratorów.

Do sprawy odniosło się również Stowarzyszenie Adwokackie "Defensor Iuris". W liście do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry wyrażono dezaprobatę w stosunku do działań podejmowanyck wobec sędziego. "(...) postawienie sędziemu zarzutów karnych będzie niczym nieuzasadnione, a w opinii publicznej może rodzić przekonanie o chęci stosowania wobec sędziego represji. Nie możemy przecież zapomnieć, że wydał on w tej sprawie (posiedzenie w Sali Kolumnowej - przyp. red.) niekorzystne dla rządzącej większości parlamentarnej orzeczenie" - czytamy w oświadczeniu. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (59)
Sprawa Tulei wywoła efekt mrożący? ?To źle wróży bezpieczeństwu prawnemu Polaków?
Zaloguj się
 • lkolesio

  Oceniono 17 razy 7

  "Byli szeregowymi sędziami sądów rejonowych, niektórym zdarzały się postępowania dyscyplinarne, czasem przez lata bezskutecznie ubiegali się o awans, którego ze względu na słabe wyniki nie dostawali."
  I tu własnie tkwi problem... latami środowisko sędziowskie tolerowało takie miernoty.. których postępowanie wpływało na postrzeganie "sędziowskiej kasty".
  Żaden z tych sędziów nie został wydalony z zawodu sędziego... spokojnie orzekali sobie czekając na swoje wysokie emerytury... mieli postępowania dyscyplinarne i nic....
  I nagle zdarzył si PiS.. który potrzebuje wszędzie miernot i taki zbiór sędziów stal się dla "dobrej zmiany" nieograniczonym zasobem osobowym do przeprowadzenia "reformy" wymiaru sprawiedliwości...
  Teraz nadszedł czas miernot skłóconych z kolegami, poobrażanych za swoje postępowania dyscyplinarne i pałających chęcią zemsty za nieudane kariery które nie posuwały się do przodu bo przecież nie z winy samych zainteresowanych....

 • c.t.k

  Oceniono 15 razy 5

  Gdzie wysokie rangą, wszystkołamiące, pisiory będą uciekać?. Z San Escobar mamy umowę o ekstradycji, poza tym oni nie udzielają nikomu azylu. Watykan ich oleje. No cóż, będą się plątać, jak koronawirus, po świecie, bez zawijania do portu, w stanie ciągłej kwarantanny.

 • ivan_basso

  Oceniono 4 razy 4

  Czy Turczynowicz-Kieryłło kogos pogryzla w nocy?

 • marudna.maruda

  Oceniono 15 razy 3

  Immunitet chce odbierać Izba Dyscyplinarna? Chyba niedopatrzenie. Dawać i odbierać może tylko naczelnik.

 • modulo

  Oceniono 17 razy 3

  Czekam na te skwaszona morde ziobry jak sie za niego sady wezma w wolnej Polsce. Uj wam w d pisie zlamasy.

 • Stanislaw O

  Oceniono 2 razy 2

  Jak się kończy studia po protekcji, to są takie orzeczenia, za które trzeba się rozliczyć, a nie grać celebryte.

 • lkolesio

  Oceniono 12 razy 2

  Mamy elitę prawniczą przy władzy przecież; żarłok Pawłowicz - pierdnie , beknie i orzeknie, Du.a doktor narciarstwa,Wójcik zapasiony nieuk, czerwony esbek Piotrowicz, Wolfgangowa Przyłębska, leninista Kulawy Gnom, magister Zero Ziobro z przydupasami Kaletą i Ozdobą, knur Święczkowski, hejterzy z MS Piebiak, Szmydt, Wytrykowski,sprzedawczyk Schab , fiut Cichowski płaczek ,Radzik kret , wyrokowiec Kamiński . W pisich łbach pustka hula jak wiatr po azjatyckich stepach.

 • prawdziwek89

  Oceniono 12 razy 2

  Niestety, jeden odważny bohater Pan Tuleya, jeszcze kilku na 10 tys. sędziów, a reszta? Niestety Kaczyński ma dużo racji twierdząc, że środowisko sędziowskie jest wyjątkowo zdemoralizowane. Oportuniści i konformiści. Mogli by coś zrobić, nie robią nic. Zaledwie 25% zrezygnowało z awansu z rąk Ziobry. A co z resztą, pieniążki nie śmierdzą? Otóż śmierdzą i to bardzo.

 • denoer

  Oceniono 7 razy 1

  Radio rynszTOK.fm codzienna dawka POmyj i propagandy. Trochę o rodzinie sędziego T. Lucyna Tuleya w latach 1960-71 pracowała w Milicji Obywatelskiej w Łodzi w wydziale kryminalnym, do 1988 roku była funkcjonariuszką Służby Bezpieczeństwa. Miała inwigilować i śledzić opozycją i dyplomatów. Tatuś pisał pracę doktorska w Moskwie rozumiem że jego kariera POlityczna nie miała nic wspólnego z POzycją jego rodziców. Oj biedny prześladowany sTuleya.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX