Inflacja wystrzeliła! Nowe dane za grudzień mówią o wzroście do 8,6 proc. Kluczowe są ceny żywności

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2021 r. wzrosły o 8,6 proc. w porównaniu rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem - o 0,9 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny w szacunku flash.
Zobacz wideo

Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes szacowali, że ceny towarów i usług w grudniu wzrosły rok do roku o 8,3 proc., a miesiąc do miesiąca - o 0,6 proc. Te prognozy okazały się niedoszacowane.

Bank Pekao zwraca uwagę, że na wskaźnik inflacji ma wpływ wyjątkowo wysoki w grudniu 2021 wzrost cen żywności, który sięgnął aż 2,1 proc. w stosunku do listopada. 

Już od kilku miesięcy ceny towarów i usług konsumpcyjnych rosną w rekordowym od 20 lat tempie. W listopadzie 2021 roku wzrosły rok do roku o 7,8 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,0 proc.

O tym, że sytuacja w najbliższych miesiącach niestety nie ulegnie poprawie, mówił w środę w TOK FM były premier i były szef NBP Marek Belka. Trafnie przewidział też, że dane inflacyjne za grudzień będą wyższe niż przewidywane 8,3 proc. - Prognozy, które nam serwuje wydział analityczny NBP, są dzisiaj mało wiarygodne. Ostatnio usłyszeliśmy, że ten szczyt inflacyjny nastąpi gdzieś w połowie tego roku i będzie wynosił 8,3 proc. Ale jestem przekonany, że pojutrze, kiedy Główny Urząd Statystyczny ogłosi tzw. wstępne wyniki inflacji za grudzień, to one będą wyższe niż te 8,3 proc. Uważam, że niestety nieuchronnie zbliżamy się do inflacji dwucyfrowej, czyli ponad 10 proc. - powiedział.

Dwa dni temu prezes NBP Adam Glapiński szczyt inflacyjny szacował "gdzieś powyżej 8 proc." i przewidywał, że poziom ten osiągniemy w czerwcu. W I kwartale 2022 jego zdaniem inflacja ma zacząć maleć.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM