Inflacja w Polsce. Najnowsze dane podał Główny Urząd Statystyczny

GUS poinformował, że "ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem 2022 roku wzrosły o 10,1 proc.".
Zobacz wideo

Podane w piątek dane są zgodne ze wstępnym odczytem Głównego Urzędu Statystycznego.

W lipcu - przypomnijmy - GUS informował o inflacji na poziomie 10,8 proc., a w czerwcu 11,5 proc.

Inflacja w Polsce. Optymizm Glapińskiego

Przypomnijmy - Adam Glapiński ogłosił przed tygodniem, że "jesteśmy w radosnym momencie, zdławiliśmy wysoką inflację!". - Inflacja w Polsce jest już jednocyfrowa - stwierdził, zapowiadając, że we wrześniu będziemy mieli inflację na poziomie "nieco powyżej 8,5 proc., a na koniec tego roku być może spadnie do 6 proc.". - Ale tutaj proszę mnie nie trzymać za słowo, bo coś się może zmienić - dodał szef banku centralnego.

Prezes Narodowego Banku Polskiego nie tracił optymizmu także w czasie, gdy zmagaliśmy się z najwyższą od dziesięcioleci inflacją. W maju ogłosił, że "inflacja spada bardzo szybko". - To określenie "na łeb na szyję", którym się kiedyś posłużyłem, ma miejsce - przekonywał. Dla przypomnienia, w maju inflacja wynosiła 13 proc.

Inflacja w Polsce rekordowo wysoka

Od 2022 roku Polska zmaga się z wysoką inflacją. Rekord odnotowano w lutym 2023 roku. Jak poinformował wtedy Główny Urząd Statystyczny, inflacja wyniosła wtedy 18,4 proc. Tak wysokiej inflacji nie było w Polsce od grudnia 1996 roku.

Posłuchaj:

To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj z oferty "taniej na zawsze". Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>

TOK FM PREMIUM