Kim jest Tadeusz Łysiak, reżyser "Sukienki" nominowanej do Oscarów 2022?

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła, kto w tym roku powalczy o Oscary 2022. Nominacje trafiły także do Polaków, w tym m.in. za krótkometrażowy film "Sukienka" w reżyserii Tadeusza Łysiaka.

Tadeusz Łysiak i Tomasz Łysiak. Co ich łączy?

W tegorocznych nominacjach do Oscarów nie zabrakło Polaków. Jednym z nominowanych tytułów jest "Sukienka" w reżyserii i na podstawie scenariusza Tadeusza Łysiaka. Ten uzdolniony absolwent Warszawskiej Szkoły Filmowej należy do rodziny o długich tradycjach artystycznych. Jego ojcem jest scenarzysta, pisarz i  twórca radiowej audycji satyrycznej DeDektyw Inwektyw Tomasz Łysiak ("Medalion na pancerzu", "Sybir. Zesłanie Józefa P"), a dziadkiem pisarz Waldemar Łysiak ("Frank Lloyd Wright", "Malarstwo białego człowieka").

Tadeusz Łysiak - student Warszawskiej Szkoły Filmowej

"Sukienka" to dzieło absolwentów Warszawskiej Szkoły Filmowej. Jest nim również urodzony w 1993 roku Tadeusz Łysiak, reżyser i scenarzysta filmu zrealizowanego jako jego praca dyplomowa. Jak sam przyznaje w wywiadzie z PAP, już w liceum chciał być reżyserem. Mimo tego nie od razu zdecydował się na filmówkę i tuż po ukończeniu szkoły rozpoczął studia kulturoznawcze na Uniwersytecie Warszawskim. Na reżyserię zapisał się dopiero po czterech latach i już jako student Warszawskiej Szkoły Filmowej zrealizował dwie inne etiudy szkolne - "Lustro" i "Techno" z 2017 roku.

Film Sukienka z nominacją do Oscara 2022

"Sukienka" opowiada o pracownicy motelu, która bardzo pragnie bliskości, jednak z powodu niskiego wzrostu doświadcza odrzucenia ze strony mężczyzn. Polska produkcja została nominowana do Oscara w kategorii krótkometrażowych filmów aktorskich i będzie rywalizować o statuetkę z tymi tytułami: "On My Mind" Martina Strange-Hansena, "Ala Kachuu Take And Run" Marii Brendle, "The Long Goodbye" Aneila Karii i "Please Hold" K.D. Davili.

Etiuda w reżyserii Tomasza Łysiaka już wcześniej została doceniona na międzynarodowych festiwalach. "Sukienka" zdobyła nagrody na m.in. Thomas Edison Film Festival, São Paulo Film Festival, Atlanta Film Festival i rodzimym Grand Off w Warszawie. Nominacja do Oscara 2022 jest więc idealnym zwieńczeniem sukcesów polskich twórców. Główną rolę w filmie "Sukienka" zagrała Anna Dzieduszycka, a na w pozostałych bohaterów wcielili się m.in.: Szymon Piotr Warszawski, Dorota Pomykała, Andrzej Glazer, Lea Oleksiak, Michalina Robakiewicz czy Maciej Robakiewicz.

TOK FM PREMIUM