Niepokojące dane ws. szczepień. Duży wzrost zutylizowanych dawek

Do tej pory w Polsce wykonano 436 963 szczepienia przeciwko COVID-19 - tak wynika z rządowych raportów na temat Narodowego Programu Szczepień. Niepokojąco wygladają dane dotyczące zutylizowanych dawek wakcyny.
Zobacz wideo

Najwięcej szczepień w ujęciu dziennym zanotowano na Mazowszu, w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku. Najmniej szczepień bo tylko 309 w woj. świętokrzyskim. W magazynach Agencji rezerw Materiałowych jest teraz 559 tysięcy 410 dawek szczepionki.

Rośnie także liczba zutylizowanych dawek, 4 dni temu to było 660 - dziś aż 1360.

Dzienna liczba szczepień jednak rośnie. W zeszłą niedzielę nieco ponad 10 tysięcy zaszczepionych, dziś w ciągu doby ponad 24 tysiące szczepień, ale to nadal daleko do jak na razie rekordowej doby szczepień czyli 13 stycznia - gdy zaszczepiono ponad 60 tysięcy osób. Wynik z ostatniej doby jest najniższy od pięciu dni. 

Do tej pory od 28 grudnia w Polsce zaszczepiono 463 tysiące 963 osoby.

Mniej szczepionek od Pfizera

Szef KPRM Michał Dworczyk przyznał w piątek w TOK FM, że "jest problem" z dostawami szczepionek firmy Pfizer, jednak na ten moment wiadomo tylko, że o połowę mniejsza będzie najbliższa dostawa. Zapewnił też, że jeżeli do końca roku Polska dostanie zamówioną liczbę szczepionek, to nadwyżka będzie "bardzo duża". Tymczasem już teraz zaczyna brakować terminów na szczepienia.

Koncerny farmaceutyczne Pfizer i BioNTech zapowiedziały w piątek, że 25 stycznia powrócą do pierwotnego harmonogramu dostaw do Unii Europejskiej szczepionek przeciwko Covid-19, a 15 lutego rozpoczną się zwiększone dostawy preparatów. Poinformowano o tym w oficjalnym komunikacie na stronie BioNTech.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM