GiS alarmuje - nadciąga fala COVID-19. Padła konkretna data
Według GIS najwięcej zachorowań będzie w drugiej połowie października. Tymczasem w wielu miejscach trudno o szczepienie - pisze czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna".
- Mimo rosnącej liczby pacjentów w gabinetach lekarskich, obecny poziom zakażeń (ok. 88,7 na 100 tys. osób tygodniowo) jest niższy niż w ubiegłym roku;
- Ministerstwo Zdrowia zamówiło ok. milion dawek szczepionki Moderny, z możliwością zwiększenia zamówienia, jednak dostawy napływają stopniowo;
- Wielu pacjentów ma trudności z umówieniem się na szczepienie, ponieważ terminy były rezerwowane już na początku września.
"Dziennik Gazeta Prawna” zauważa, że choć gabinety lekarskie zapełniają się pacjentami, to Główny Inspektorat Sanitarny spodziewa się szczytu zachorowań na COVID-19 w drugiej połowie października.
"W tej chwili GIS notuje ok. 88,7 zakażeń na 100 tys. mieszkańców tygodniowo, co pozwala szacować liczbę zakażeń na ok. 60-70 tys. Od początku stycznia do końca września odnotowano 113,5 tys. przypadków koronawirusa. W analogicznym okresie ubiegłego roku było ich 206,4 tys." - pisze.
Szczyt nowej fali COVID tuż za progiem. Co ze szczepieniami?
Jak podaje, Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że na ten sezon zamówiło około miliona dawek szczepionek firmy Moderna z możliwością zwiększenia ich liczby. Biuro prasowe resortu przekazało, że w tym trwającym tygodniu Polska otrzymała dostawę 2,5 tys. dawek pediatrycznych oraz 200 tys. dawek dla młodzieży i dorosłych, a na początku zeszłego tygodnia było to odpowiednio 2,5 tys. i 290 tys.
"DGP" jednocześnie zauważa, że zapisanie się na szczepienie często stanowi wyzwanie. "Obecnie szczepią się ci, którzy termin na Internetowym Koncie Pacjenta zarezerwowali, jak tylko było to możliwe, już na początku września" - dodaje.
Posłuchaj:
Źródło: PAP/DGP