Będzie nowe święto państwowe. Senat poparł projekt prezydenta Dudy. Czy 20 czerwca będzie dniem wolnym od pracy?

W Senacie odbyło się głosowanie nad projektem Andrzeja Dudy dotyczącym ustanowienia Dnia Powstań Śląskich. Większość senatorów opowiedziała się za inicjatywą prezydenta. co oznacza, że od tego roku Polacy będą mieli nowe święto państwowe.

Narodowy Dzień Powstań Śląskich - prezydent oddaje cześć bohaterom

Ustanowienie nowego święta narodowego, to projekt prezydenta Dudy, zainspirowany przez  sejmik województwa mazowieckiego oraz m.in. Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Polski Śląsk. 

„Mając na uwadze oddanie czci bohaterom, których odwaga umożliwiła powrót części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej, kultywowanie pamięci o naszych przodkach walczących o niepodległość i upowszechnienie wiedzy o tych trzech zrywach w świadomości Polaków, ustanowienie 20 czerwca świętem państwowym – Narodowym Dniem Powstań Śląskich – jest w pełni uzasadnione" – czytamy w prezydenckim projekcie ustawy.

Inicjatywę prezydenta Senat poparł niemal jednogłośnie. Jak podaje wprost.pl, za ustanowieniem nowego święta państwowego zagłosowało 98 senatorów, a 2 (Michał Seweryński z PiS oraz Jan Maria Jackowski) nie wzięło udziału w głosowaniu.

Nowe święto państwowe 20 czerwca - dlaczego akurat ta data?

Narodowy Dzień Powstań Śląskich będzie obchodzony w Polsce 20 czerwca. Data ta nie została wybrana przypadkowo. Jest ona upamiętnieniem dnia, w którym  Oddziały Wojska Polskiego pod wodzą gen. Stanisława Szeptyckiego wkroczyły do przyznanej Polsce w wyniku III powstania śląskiego części Górnego Śląska.

W uzasadnieniu prezydenckiego projektu o ustanowieniu nowego święta narodowego czytamy:

Trzy Powstania Śląskie odegrały niezwykle ważną rolę w procesie jednoczenia ziem polskich po okresie zaborów i wywarły istotny wpływ na ukształtowanie się zachodniej granicy odrodzonego państwa. Dla Rzeczypospolitej region ten miał ogromne znaczenie jako bogaty, nowoczesny okręg przemysłowy, o dużym potencjale społecznym i gospodarczym, z własną tradycją i etosem pracy, a także głębokim patriotyzmem i poczuciem związku z polskością. 

Nowe święto 20 czerwca - czy będzie dniem wolnym od pracy?

Narodowy Dzień Powstań Śląskich nie będzie dniem wolnym od pracy. 

Kwestia dni wolnych od pracy uregulowana jest kompleksowo w ustawie z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy. Projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich nie przewiduje zmian w tej ustawie, jak również w żaden inny sposób nie wskazuje na to, by dzień 20 czerwca miał być dniem wolnym od pracy - tłumaczy cytowana przez wprost.pl Kancelaria Prezydenta 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM