Atak zimy w Polsce, w części regionów brak prądu. Uwaga na opóźnienia pociągów

W związku z opadami śniegu, wiele rejonów kraju mierzy się z problemami. Jak podaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rano dostaw prądu pozbawionych było blisko 280 tysięcy odbiorców.

Awarie energetyczne dotyczą przede wszystkim województw: małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego i śląskiego. Prace naprawcze trwają.

Do godziny 6:30 odnotowano prawie 1100 interwencji związanych z sytuacją pogodową, najwięcej w województwach: małopolskim i podkarpackim, podało także RCB. 

Atak zimy, ponad 100 tys. odbiorców bez prądu

Najtrudniejsza sytuacja jest w Małopolsce, gdzie w związku z intensywnymi opadami mokrego i ciężkiego śniegu, w sobotę rano 108 tys. odbiorców było pozbawionych prądu.

- Przyczyny awarii to głównie połamane i pochylone drzewa pod naporem śniegu, które powodują uszkodzenia linii i słupów energetycznych w wielu miejscach. Rozległe uszkodzenia dotyczą sieci średniego i niskiego napięcia. Na godz. 6 rano bez zasilania na terenie Małopolski było 108 tys. klientów - powiedziała rzeczniczka Tauron Ewa Groń.

Wiadomo też, że awarie sieci energetycznych dotyczą powiatów: tarnowskiego, bocheńskiego, myślenickiego, krakowskiego, wielickiego, brzeskigo, dąbrowskiego i limanowskiego. W Laskowej zerwana linia energetyczna unieruchomiła wyciągi narciarski na stacji Laskowa-Ski.

Opóźnienia pociągów, a co z sytuacją na drogach?

Ponadto, według raportu RCB, zanotowano 29 wydarzeń związanych z warunkami atmosferycznymi, które spowodowały opóźnienia 56 pociągów pasażerskich i trzech pociągów towarowych.

Natomiast według danych Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, wszystkie drogi krajowe są przejezdne - na drogach pracuje 2 137 pojazdów do zimowego utrzymania.

TOK FM PREMIUM