Unia Europejska nakłada nowe sankcje na Rosję. W komunikacie mowa o "ogromnych i poważnych konsekwencjach"

Przywódcy Unii Europejskiej uzgodnili wieczorem w Brukseli, że nałożą nowe sankcje na rosyjski sektor finansowy, energetyczny i transportowy oraz wprowadzą kontrolę eksportu, a także dodadzą kolejnych Rosjan na czarną listę sankcyjną w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.
Zobacz wideo

"Rada Europejska zgadza się dziś na dalsze środki ograniczające, które nałożą na Rosję ogromne i poważne konsekwencje" – głosi przyjęte w czwartek oświadczenie 27 krajowych przywódców UE zebranych w Brukseli.

"Sankcje te obejmują sektor finansowy, sektor energetyczny i transportowy, towary podwójnego zastosowania, a także kontrolę eksportu i finansowanie eksportu, politykę wizową, dodatkowe wykazy osób z Rosji i nowe kryteria umieszczania na liście" – czytamy w oświadczeniu.

USA. Nowa transza sankcji

Wcześniej Joe Biden ujawnił, jak Stany Zjednoczone odpowiedzą na inwazję Rosji na Ukrainę. - Nakładam nowe sankcje na Rosję - poinformował prezydent USA. Wśród sankcji wymienił m.in. ograniczenie importu wysokotechnologicznego. Prezydent USA przekazał, że "najmocniejsze działania" przyjdą dopiero z czasem, kiedy zmniejszany będzie dostęp Rosji do finansowania technologii strategicznych dla jej gospodarki.

- Widzieliśmy teatrzyk polityczny w Moskwie pełen bezzasadnych stwierdzeń, że to Ukraina rzekomo miała uderzyć i zaatakować Rosję, że to Ukraina szykowała się do użycia broni chemicznej, że to Ukraina dopuszczała się ludobójstwa bez jakichkolwiek dowodów - mówił Biden. 

Prezydent USA zapowiedział, że USA nie decydują o sankcjach same. - Od miesięcy tworzymy koalicję partnerów reprezentujących ponad połowę globalnej gospodarki. 27 członków Unii Europejskiej: Francja, Niemcy, Włochy, Zjednoczone Królestwo, Kanada, Japonia, Australia, Nowa Zelandia i masa innych, którzy pomagają nam wzmocnić naszą reakcję. Rozmawiałem z przedstawicielami G7 dziś rano i w pełni się zgadzamy. Ograniczamy zdolność Rosji prowadzenia działalności biznesowej w dolarach, euro, funtach i jenach. Zmniejszymy ich możliwości finansowania i rozwijania własnej armii. Już widzimy, jak upadł rubel - mówił Biden. 

Rosja zaatakowała Ukrainę. Zachód odpowiada

Unia Europejska już w czwartek rano zapowiedziała, że Rosję czekają sankcję w związku z atakiem na Ukrainę. - To jedne z najczarniejszych chwil dla Europy od czasów zakończenia II wojny światowej. Mocarstwo atomowe zaatakowało państwo sąsiedzkie i grozi odwetem innym krajom, które mogłyby pośpieszyć na jego ratunek. Jest to nie tylko pogwałcenie prawa międzynarodowego, to pogwałcenie podstawowych zasad ludzkiego współistnienia. Już kosztuje to wiele istnień ludzkich, a konsekwencje, które mamy przed sobą, wciąż są nieznane - oświadczył wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Josep Borrell.

Sankcje zapowiedziała też w czwartek rano Wielka Brytania. - Przedstawimy bezprecedensowy, skoordynowany pakiet sankcji wobec Rosji po jej ataku na Ukrainę, niektóre obowiązywać zaczną dziś, a kolejne będą ogłaszane falami w najbliższych dniach - oświadczył wiceminister spraw zagranicznych James Cleverly.

Prezydent USA Joe Biden ogłosi w czwartek pełne sankcje USA i Zachodu przeciwko Rosji - przekazał Biały Dom. Do ogłoszenia dojdzie wczesnym popołudniem czasu lokalnego (wieczorem czasu polskiego).

Agresja Rosji na Ukrainę

Wojska rosyjskie przekroczyły granice Ukrainy od północy, wschodu i południa - przekazały w czwartek władze. Oficjalne źródła ukraińskie informują o ponad 40 ofiarach śmiertelnych wśród żołnierzy. Armia informuje o walkach w Donbasie i wokół Charkowa. Ukraina zerwała stosunki dyplomatyczne z Rosją.

Rosyjskie siły zbrojne, w tym kolumny pojazdów opancerzonych, przekroczyły granicę państwową w obwodach czernihowskim i sumskim (północna granica Ukrainy) oraz ługańskam i charkowskim (wschodnia granica) – poinformowała straż graniczna i MSW Ukrainy. Wkroczenie wojsk poprzedził atak artyleryjski; ukraińscy żołnierze robi± wszystko, by zatrzymać wroga - dodano. Uzupełniono, że ostrzelano większość oddziałów straży granicznej w obwodach ługańskim, sumskim, charkowskim, czernihowskim i żytomierskim.

Ukraińska straż graniczna informowała wcześniej o tym, że wojska rosyjskie przekroczyły granicę okupowanego Krymu i wkroczyły na Ukrainę od południa, a także zaatakowały, wraz z wojskami Białorusi, granicę Ukrainy z Białorusią.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM