Pomoc psychologiczna dla Ukraińców. Gdzie można jej szukać?

Wsparcie dla Ukrainy dotyczy również opieki psychologicznej. Jak pomóc osobom dotkniętych zaburzeniami stresu pourazowego? Podpowiadamy!

Wschodnią granicę Polski przekroczyło już prawie 400 tysięcy osób uciekających przed wojną na Ukrainie. Wiele z nich trafia do punktów recepcyjnych oraz miejsc przygotowanych przez lokalne samorządy. Ze względu na skalę sytuacji, wielu Polaków udziela schronienia uchodźcom w swoich domach. 

Warto pamiętać, że ofiary działań wojennych na Ukrainie mogą być dotknięte stresem pourazowym. W Polsce mogą one liczyć na natychmiastowe i bezpłatne wsparcie. Każdego dnia rośnie lista placówek udzielających bezpłatnej pomocy psychoterapeutycznej Ukraińcom w całym kraju.

Wsparcie psychologiczne. Ukraińcy mogą tego bardzo potrzebować. Czym jest stres pourazowy?

Osoby uciekające przed wojną na Ukrainie mogą doświadczać zaburzeń stresu pourazowego, czyli tzw. PTSD (z ang. Post-traumatic stress disorder). Jest on zaliczany do zaburzeń lękowych, a jego podłożem jest silne, gwałtowne przeżycie, połączone z zagrożeniem zdrowia lub życia, które w danym momencie przekracza możliwości poznawcze danej osoby. Wśród wydarzeń, które mogą wywołać stres pourazowy, wymienia się między innymi działania wojenne.

Cierpiący z powodu PTSD mają intensywne, niepokojące myśli i uczucia związane z traumatycznym doświadczeniem. Objawy mogą trwać długo, po zakończeniu trudnego wydarzenia. Osoby będące pod wpływem stresu pourazowego mogą przeżywać trudne doświadczenie poprzez retrospekcje lub koszmary, mogą również odczuwać smutek, strach lub złość.

Pomoc psychologiczna dla Ukraińców: poradnik dla osób goszczących uchodźców w swoich domach

Fundacja HumacDoc razem z psychotraumatolożką mgr Katarzynę Podleską stworzyła poradnik dla osób goszczących osoby z Ukrainy. Można go znaleźć na stronie fundacji. Dowiemy się z niego, jak przygotować się na gościa w swoim domu, jak pomóc w znalezieniu pomocy psychologicznej, jakie zapewnić mu warunki, aby poczuł się swobodnie przy jednoczesnym zachowaniu własnych granic prywatności. 

Z poradnika dowiemy się również, iż musimy być przygotowani na trudne objawy zaburzeń stresu pourazowego, występującego na skutek traumatycznych doświadczeń. "Wyzwalaczami dla uciekinierów mogą być, widoki, dźwięki i zapachy, doniesienia z kraju, a także ludzie i miejsca związane z traumą. Jeśli jesteś świadoma/-y tego, które bodźce wywołują reakcje niepokoju, będziesz w stanie lepiej pomóc, a także uspokoić" - czytamy na stronie HumanDoc. 

Ukraina: pomoc psychologiczna w Polsce. Gdzie szukać bezpłatnego wsparcia? Lista dostępnych placówek coraz dłuższa

Poszukując pomocy psychologicznej dla osób uciekających przed wojną na Ukrainie, informacji warto szukać na stronach lokalnych samorządów i placówek terapeutycznych (takich jak miejskie poradnie psychologiczno-pedagogiczne) – coraz więcej z nich deklaruje bezpłatną pomoc, często w języku ukraińskim (wiele z nich nadal pomaga jedynie w języku polskim, nie ma jednak przeciwwskazań, aby dana osoba przyszła po pomoc w towarzystwie tłumacza). Na pomoc mogą też liczyć uczniowie z Ukrainy, którzy zaczną edukację w stołecznych szkołach. 

Wszystkie osoby przybywające z terenów Ukrainy mogą liczyć na bezpłatne wsparcie ze środków rządowego Funduszu Sprawiedliwości. W ofercie Funduszu znajduje się również pomoc psychoterapeutyczna.

W wielu polskich miastach pomocy udziela m.in. Ośrodek Interwencji Kryzysowej. Lista dostępnych placówek dostępna jest na stronie internetowej OIK.

Platforma Mindgram organizuje serię bezpłatnych spotkań z ekspertami z zakresu psychologii, którzy wyjaśnią m.in. jak rozmawiać z dziećmi o wojnie i jak poradzić sobie ze stresem wynikającym z aktualnej sytuacji politycznej w Europie. Mindgram uruchomił także dedykowaną, publiczną infolinię pomocową w języku polskim, ukraińskim i rosyjskim.

Bezpłatnej pomocy w języku polskim i angielskim udziela Centrum Psychoterapii HELP, którego specjaliści czekają pod numerami: 720 826 806 oraz 790 626 806. 

Również bezpłatną infolinię, sesje z terapeutami i spotkania otwarte w języku polskim, ukraińskim i angielskim oferuje platforma Helping Hand.

Można też skorzystać z bezpłatnych telefonów zaufania, takich jak:

  • 800 70 22 22 - centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego przy Fundacji ITAKA (całodobowa)
  • 800 080 002 - Linia Dzieciom. Całodobowa pomoc dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli 
  • 116 111 – całodobowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 
  • 116 123 - Kryzysowy telefon zaufania (działa w godz. 14-22)
  • 669 981 038 - bezpłatny telefon kryzysowy Polskiego Forum Migracyjnego w języku ukraińskim i rosyjskim (działa w następujące dni: pon. 16-20, śr. 10-14, pt. 14-18)
  • 22 566 22 27 - bezpłatny telefon wsparcia Centrum Medycznego Damiana w języku polskim i rosyjskim (wt. 8-13, śr. 17-20, pt. 8-13)
  • 800 108 108 - Telefon Wsparcia Fundacji "Nagle Sami" (pn. i wt. 17-20)

Wielu terapeutów prywatnych zgłasza chęć pomocy terapeutycznej Ukraińcom. Ogłoszenia znajdziemy między innymi na popularnej grupie pomocowej "Widzialna ręka" na Facebooku.

Pomoc psychologiczna dla Ukraińców: Dziecięcy Telefon Zaufania RPD także po ukraińsku

Od środy (02.03.2022) przy darmowym Dziecięcym Telefonie Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, działającym pod numerem 800 12 12 12 dyżurować będzie psycholog biegle posługujący się językiem ukraińskim – podało w piątek biuro RPD. Wsparcie będzie też można uzyskać w języku rosyjskim.

Dyżury psychologa w języku ukraińskim i rosyjskim w godzinach 15.00-22.00 zaplanowano w następujących dniach: 2, 3, 7, 10, 14, 15, 16, 21, 22, 23, 24 i 30 marca 2022, zaś w godzinach od 22.00 do 6.00 – 11 i 26 marca.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM