Krzywy Róg - miasto Zełenskiego kolejnym celem ataku Rosjan? To ważne i strategiczne miasto

Rodzinne miasto prezydenta Zełenskiego to bardzo strategiczne dla Rosjan miejsce w Ukrainie. Władze Krzywego Rogu są przekonane, iż rosyjska ofensywa jest nieunikniona, trwa ewakuacja ludności cywilnej.

Trwa ewakuacja ludności w rodzinnym mieście prezydenta Ukrainy

Krzywy Róg, rodzinne miasto prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, szykuje się na atak Rosjan. Szef administracji wojskowej Krzywego Rogu Ołeksandr Wilkul podał w niedzielę (24.04.2022) na Telegramie informację, iż miasto w ciągu kilku najbliższych dni prawdopodobnie czeka ofensywa. 

- Miasto zostało przygotowane do obrony, a obecnie władze starają się pomóc ludności cywilnej opuścić zagrożone rejony – podał Ołeksandr Wilkul.

W ostatnich tygodniach Krzywy Róg był celem powtarzających się ataków rakietowych.

Krzywy Róg to jeden z najważniejszych ośrodków przemysłowych Ukrainy

Z rejestru gmin terytorialnych z 2022 r. wynika, iż Krzywy Róg jest miastem o powierzchni 430 km2, zamieszkuje go 680 tysięcy osób, czyniąc go siódmą najludniejszą aglomeracją Ukrainy. 

Krzywy Róg słynie z bogactwa złóż rudy żelaza oraz rozwiniętego na dużą skalę przemysłu. Tu znajdują się wielkie przedsiębiorstwa i najgłębsze kopalnie w Europie. To duże miasto przemysłowe i jeden z najbogatszych w minerały regionów Ukrainy. Wśród nich najważniejsze są rudy, złoża węgla brunatnego, dolomitu, marmuru, a także łupki. Miasto słynie również z wydobycia kamieni szlachetnych.

W mieście znajduje się założone w 1932 roku ArcelorMittal - gigantyczne ukraińskie przedsiębiorstwo produkujące stal, zatrudniające kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Krzywego Rogu. 

Ukraiński koncern wznowił produkcję stali w Krzywym Rogu

Jak poinformował PAP za bankiem UBS w ubiegłą środę (20.04.2022), ukraińskie zakłady metalurgiczne planują powoli powrót do produkcji stali. Koncern ArcelorMittal w Krzywym Rogu uruchomił już wielki piec, który dostarcza 1,4 mln ton stali rocznie. Do końca maja przedsiębiorstwo to planowało uruchomienie pozostałych instalacji w swoim kombinacie. 

TOK FM PREMIUM