Grupa Wagnera odgrywa ważną rolę w walkach w Donbasie. "Obniża standardy zatrudniając skazańców"

Grupa Wagnera odegrała ważną rolę w niedawnych walkach w Donbasie, ale obniżanie standardów rekrutacyjnych i ograniczone szkolenia negatywnie wpłyną na jej wartość bojową i relacje z regularnymi siłami zbrojnymi Rosji - poinformowało brytyjskie ministerstwo obrony.
Zobacz wideo

"Rosja wykorzystała prywatną firmę wojskową Wagner do wzmocnienia sił frontowych oraz do złagodzenia braków kadrowych, w tym zastąpienia ofiar. Wagner prawie na pewno odegrał centralną rolę w niedawnych walkach, w tym w zdobyciu Popasnej i Lisiczańska (w obwodzie ługańskim). Walki te spowodowały ciężkie straty w grupie. Wagner obniża standardy rekrutacyjne, zatrudniając skazańców i osoby znajdujące się wcześniej na czarnej liście. Dla nowych rekrutów dostępne są bardzo ograniczone szkolenia. Z dużym prawdopodobieństwem wpłynie to na przyszłą skuteczność operacyjną grupy i zmniejszy jej wartość jako wsparcia dla regularnych sił rosyjskich" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

"Szef Wagnera Jewgienij Prigożyn został niedawno uhonorowany tytułem Bohatera Federacji Rosyjskiej za działania Wagnera w obwodzie ługańskim. Nastąpiło to w czasie, gdy wielu bardzo wysokich rangą rosyjskich dowódców wojskowych jest zastępowanych, co może zaostrzyć pretensje między wojskiem a Wagnerem. Może to również negatywnie wpłynąć na morale rosyjskich wojskowych" - dodano.

Rosjanie werbują więźniów na wojnę, nawet zabójców. "Wszystkim obiecano całkowitą amnestię"

W zeszłym tygodniu ukraiński wywiad wojskowy HUR potwierdził doniesienia mediów, że w rosyjskich koloniach karnych więźniowie werbowani są do tzw. prywatnych firm wojskowych, by walczyć przeciwko Ukrainie. Chętnym obiecuje się amnestię po pół roku służby. Powodem takiego werbunku mają być znaczne straty w oddziałach rosyjskich i brak chętnych do udziału w walkach. Według wywiadu "nie ma znaczenia, za jakie przestępstwo dany człowiek został skazany - nawet jeśli jest to zabójstwo czy inne ciężkie przestępstwa. Wszystkim obiecano całkowitą amnestię po sześciu miesiącach służby".

Posłuchaj podcastu:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM