Zełenski apeluje: Rosję trzeba pociągnąć do odpowiedzialności za agresję na inne kraje, w tym na Syrię
- Ukraińskie sankcje są częścią globalnej presji na Rosję. Każdy, kto produkuje broń dla terroru przeciwko Ukrainie, kto pomaga Rosji w podżeganiu do agresji, w szczególności poprzez dostarczanie "Szachedów", kto popiera niszczenie przez Rosję prawa międzynarodowego, powinien być przez świat traktowany marginalnie - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski.
Podkreślił, że dotyczy to nie tylko terroru wobec Ukraińców, począwszy od aneksji Krymu, ale także innych rosyjskich agresji przeciwko porządkowi międzynarodowemu, przeciwko normalnemu pokojowemu życiu, w szczególności na terytorium Syrii. Rosja wspiera zbrojnie Baszara el-Asada od 2015 roku. W dużej mierze to właśnie dzięki zaangażowaniu Moskwy prezydentowi Syrii udało się odzyskać kontrolę nad znaczną częścią kraju, w którym od 2011 roku trwa wojna domowa.
- Ludność Syrii nie otrzymała odpowiedniej ochrony międzynarodowej, co daje Kremlowi i jego wspólnikom poczucie bezkarności. Rosyjskie bomby zniszczyły miasta Syrii w taki sam sposób, jak nasze ukraińskie miasta. W tej bezkarności leży znaczna część obecnej agresji Kremla - stwierdził ukraiński prezydent.
Wcześniej w sobotę Wołodymyr Zełenski zatwierdził sankcje wobec 300 osób cywilnych i 141 podmiotów prawnych z Rosji, Iranu i Syrii. Wśród osób objętych sankcjami jest syryjski dyktator Baszar al-Asad, który w tym tygodniu, podczas wizyty na Kremlu oświadczył, że uznaje "za "rosyjskie" tereny Ukrainy zajęte przez Rosję.
Nakaz aresztowania Władimira Putina
Przypomnijmy, że w piątek 17 marca Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina, oskarżając go o odpowiedzialność za zbrodnie wojenne na Ukrainie.
Sędziowie przychylili się do wniosku prokuratury, uznając, że są realne podstawy by sądzić, że Putin jest odpowiedzialny za zbrodnie wojenne polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji. MTK w tej samej decyzji wydał również nakaz aresztowania rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej, oskarżanej o te same zbrodnie.
Posłuchaj:
-
Molestował nieletnich i współpracował z SB. Kim był "bankier" Jana Pawła II? "Żył jak pączek w maśle"
-
"Trwa walka nerwów". Gen. Bąk wskazuje, kiedy spodziewać się "istotnych zmian" na ukraińskim froncie
-
Poseł Rutka cytuje hejterskie teksty z TVP. O kim mowa? Karolina Lewicka zgadła od razu
-
W Holandii stworzyli cmentarz, bo Polki "zaczęły pytać, jak mogą pożegnać swoje dzieci"
-
Katolicka "sekta" w Częstochowie. "Wieczorem wybuchały krzyki dzieci, płacz i odgłosy uderzeń"
- "Margin Call": film zamiast podręczników do Business English
- "Wizyta Putina w Mariupolu to teatrzyk". Ekspertka o "wiosce putinowskiej"
- Dawid Kubacki kończy sezon. "Nie to jest teraz najważniejsze"
- Ile może dorobić emeryt w 2023 r.? Od 1 marca obowiązują nowe limity
- Dni wolne w 2023 roku. Kiedy warto zrobić sobie długi weekend?