Inflacja za wrzesień 2022 najwyższa od ćwierć wieku, a jakie są dalsze prognozy? Nadal wzrost

GUS oficjalnie potwierdził dane o inflacji we wrześniu. Wyniosła 17,2 proc. i była najwyższa od 25 lat. Wzrosła też dynamika zmiany z 0,8 proc. w sierpniu do 1,7 proc. we wrześniu. W październiku nasiliły się oczekiwania inflacyjne wśród konsumentów i przedstawicieli przedsiębiorstw. O dalszych prognozach na inflację mówi Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Inflacja we wrześniu wzrosła do 17,2 proc. To wzrost najwyższy od lat

Ogłoszone przez Główny Urząd Statystyczny oficjalne dane potwierdzają poprzedni szybki odczyt. Inflacja za wrzesień 2022 wyniosła 17,2 proc. i była najwyższa od 25 lat. W stosunku do poprzedniego miesiąca — gdy wynosiła 16,1 proc. - wzrosła o 1,6 proc.

Zapowiadany przez prezesa NBP Adama Glapińskiego wakacyjny szczyt niestety nie sprawdził się. Dynamika wzrostu w drugiej części wakacji nawet jeszcze przyspieszyła.

W sierpniu w stosunku do lipca wzrost wyniósł bowiem 0,8 proc., a we wrześniu w porównaniu z sierpniem już 1,6 proc.

- Inflacja w Polsce jest najwyższa od 25 lat. "Polska w ruinie" - zapowiadali PiSowcy? Zrealizowali…- skomentował najnowsze dane na Twitterze poseł i sekretarz PO Marcin Kierwiński.

Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych: ceny jeszcze wzrosną, popyt nie słabnie

O prognozach na dalszą inflację poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BICE).

Biuro opublikowało m.in Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), który z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem pokazuje zmiany cen towarów i usług i zapowiada ich wzrosty w przyszłości. Wskaźnik za sierpień i wrzesień nieco się wypłaszczył, bo oczekiwania inflacyjne w tym czasie lekko obniżyły się, ale wszystko wskazuje na to, że w październiku znów będzie wzrastał.

- W październiku nasiliły się oczekiwania inflacyjne wśród konsumentów i przedstawicieli przedsiębiorstw. Dotyczyło to w równym stopniu przedstawicieli gospodarstw domowych, jak i menadżerów przedsiębiorstw — poinformowało BICE w komunikacie na swojej stronie.

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI) / biec.orgWskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI) / biec.org biec.org

Jak zauważają autorzy analizy, konsumenci w Polsce w poprzednich miesiącach już zaczęli ufać, że szczyt inflacji jest bliski. We wrześniu jednak ponownie wzrósł odsetek osób, które spodziewają się dalszego wzrostu cen.

Powiększyła się też liczba firm, które planują podnosić ceny na swoje wyroby. Najsilniejsza presja cenowa występuje wśród producentów żywności oraz sprzętu AGD i odzieży.

- Jeśli zamiary te zostaną zrealizowane, może to mieć znaczący wpływ na wzrost inflacji w przyszłości ze względu na wysoki, blisko 27% udział wydatków na żywność w koszyku CPI — uważa Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Na realizację tych podwyżek komentatorzy wskazują dwa czynniki:

  • duży wzrost kosztów produkcji, wynikający z wyższych rachunków za energię, gaz i niektóre surowce,
  • niesłabnący popyt.

Słaby złoty. To jeden z powodów rosnącej inflacji

Innym czynnikiem, który powoduje wzrost inflacji, jest osłabienie polskiej waluty.

Mechanizm wpływu słabej złotówki na wzrost cen nie tylko towarów i surowców importowanych wyjaśnia BICE.

- Drożejący import powoduje również wzrost cen u producentów krajowych, nawet u tych, którzy nie importują surowców do produkcji i nie zmagają się z drastycznym wzrostem kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Ceny krajowych odpowiedników towarów zagranicznych stają się dla nich cenami odniesienie, do której równają na rynku krajowym — czytamy w analizie BICE.

Prognozy dla polskiej waluty też nie są optymistyczne. Pozostawienie przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych na niezmienionym poziomie miało na to pewien wpływ. Portal Forsal.pl wskazuje, że inne przyczyny słabego złotego to wyzwania gospodarcze Europy i wojna w Ukrainie.

Źródła: PAP, BIEC.org, Forsal.pl

TOK FM PREMIUM