Jest nowy Pan Kleks, a Tomasz Kot w roli głównej. Ten zwiastun trzeba zobaczyć: "Kopara do ziemi"

"Wymiata", "kopara do ziemi", "naprawdę robi wrażenie" - tak Internauci reagują na udostępniony pierwszy zwiastun nowej wersji "Akademii Pana Kleksa". Twórcy zaplanowali kilka zmian w fabule filmu. W najnowszej adaptacji do akademii przybywa Ada Niezgódka, a wybitny, choć szalony pedagog, Ambroży Kleks pomaga jej poznawać świat bajek, wyobraźni i rozwijać kreatywność. Jest też zagadka

Nowy Pan Kleks z Tomaszem Kotem — są niespodzianki. Zobacz zwiastun

W oryginale Akademia Pana Kleksa to historia dwunastoletniego, niesfornego Adasia Niezgódki. Chłopak zostaje umieszczony razem z dwudziestoma trzema innymi chłopcami w tytułowej Akademii. Opiekuje się nimi Pan Kleks.

W nowej adaptacji filmowej wprowadzono kilka istotnych zmian fabularnych. Zamiast Adama Niezgódki, w filmie pojawia się Ada Niezgódka (Antonina Litwiniuk). Dziewczynka trafia do akademii, gdzie poznaje świat bajek i wyobraźni. Korzystając z pomocy szalonego pedagoga, Ambrożego Kleksa (Tomasz Kot) bohaterka rozwija swoje umiejętności i kreatywność, a także wpada na ślad rodzinnej tajemnicy.

Film wyreżyserował Maciej Kawulski.

"Dążę do tego, aby stworzyć dzieło filmowe, z którym dzieci będą chciały dorastać i się starzeć – powiedział reżyser w trakcie konferencji prasowej przed rozpoczęciem zdjęć.

Pierwsza część filmu trafi do kin na początku 2023 roku.

 

Tomasz Kot: "to była gigantyczna przygoda. Były guziki i motyle"

Zdjęcia do filmu rozpoczęły się latem 2022, a zakończyły w ostatnim tygodniu listopada.

Film produkuje Open Mind Production, a jego koproducentem jest Bajka Pana Kleksa – Wytwórnia Kultury, Nauki i Zabawy działająca w Katowicach. Castingi dla dzieci i młodzieży do ról w nowej produkcji odbywały się właśnie w Katowicach.

-"Wczoraj w nocy zakończyłem okres zdjęciowy gigantycznej przygody, do której zaprosił mnie Maciej Kawulski. Było magicznie i cudownie! Były guziki i motyle!" - napisał Tomasz Kot na swoim Instagramie.

"Dziękuję za wspólną przygodę! Było magicznie" - skomentowała wpis aktora Tosia Litwiniuk, która wcieliła się w rolę Ady Niezgódki.

"Nie mogę się doczekać" - napisał pod postem Tomasza Kota Ralph Kamiński

 Akademia Pana Kleksa. Adaptacje filmowe i teatralne

"Akademia Pana Kleksa" to książka dla dzieci Jana Brzechwy, wydana po raz pierwszy 1946 roku.

Książka doczekała się kilku adaptacji filmowych i teatralnych. W 1983 roku powstał film fabularny w reżyserii Krzysztofa Gradowskiego, z Piotrem Fronczewskim w roli głównej. Potem powstały jeszcze „Podróże Pana Kleksa" (1986), „Pan Kleks w kosmosie" (1988) i „Tryumf pana Kleksa" (2001).

W 2007 roku odbyła się premiera wersji musicalowej wystawianej w Teatrze Roma w Warszawie. A w 2022 roku rozpoczęto nową produkcję filmową w reżyserii Macieja Kawulskiego. W rolę Pana Kleksa wcielił się Tomasz Kot.

Źródła: Wikipedia, Encyklopedia Teatru, Wirtualne Media

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM