Niemal co trzeci pacjent z koronawirusem zaraził się w szpitalu lub przychodni. Dane Głównego Inspektora Sanitarnego

Prawie jedna trzecia przypadków koronawirusa to chorzy, którzy zarazili się poprzez kontakt w szpitalu lub przychodni - wynika z danych Głównego Inspektora Sanitarnego, do których dotarł reporter TOK FM Michał Janczura.
Zobacz wideo

Zarażenia przez kontakt w szpitalu lub przychodni to aż 30,1 proc. wszystkich przypadków koronawirusa w Polsce. Dotyczy to zarówno pacjentów jak i personelu medycznego placówek ochrony zdrowia. Wśród wszystkich potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2, 6,6 proc. stanowią zachorowania w domach pomocy społecznej.

Szczególnie trudna sytuacja jest na Mazowszu, gdzie miała miejsce prawie połowa zachorowań poprzez kontakt w szpitalu i ponad połowa w DPS.

Koronawirus w Polsce. W jaki sposób zakażali się chorzy?

26,6 proc. chorych z całej Polski to z kolei osoby, które miały kontakt z inną osobą z koronawirusem. Tylko 8,9 proc. chorych to osoby, u których stwierdzono zakażenie w czasie kwarantanny po pobycie za granicą. 27,8 proc. zakażeń to wynik transmisji poziomej lub jeszcze innych sytuacji. 

Do dziś w Polsce potwierdzono 5742 przypadków zakażeń koronawirusem, 175 osób zmarło. Tylko w piątek (10 kwietnia) do godziny 11 Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 167 przypadkach zachorowań i o kolejnej śmierci spowodowanej zakażeniem koronawirusem. 

Posłuchaj w aplikacji TOK FM.

TOK FM PREMIUM