Ile zarabia pielęgniarka w Polsce? Od pierwszego lipca 2023 r. pensja minimalna w służbie zdrowia wzrośnie

Ile zarabia pielęgniarka w 2023 roku w Polsce? To trudny i odpowiedzialny zawód, choć przez lata w naszym kraju niedoceniany, zwłaszcza finansowo. Ostatnio zaczyna się to zmieniać. Kolejna podwyżka wynagrodzeń minimalnych w służbie zdrowia zaplanowana jest na lipiec. Jak się zmienią wynagrodzenia pielęgniarek? Wyjaśniamy.
Zobacz wideo

Jak podaje Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, pod koniec 2022 roku w Polsce pracowało ok. 236,5 tysięcy pielęgniarek. To za mało, zwłaszcza że średnia wieku pielęgniarek w Polsce wynosi ponad 50 lat.

Jednym z czynników pogłębiających braki kadrowe w zawodzie są kwestie finansowe. Pielęgniarki przez długie lata zarabiały niewiele w zestawieniu z odpowiedzialną pracą, jaką wykonują. Co prawda od kilku lat wynagrodzenia w służbie zdrowia systematycznie rosną, a zawód pielęgniarki w rankingu z 2023 roku został uznany przez Polaków, za jeden z najbardziej poważanych (trzecie miejsce w rankingu po strażakach i ratownikach medycznych), nie ma jednak pewności, czy to wystarczy, aby młode osoby chciały pracować w tym zawodzie. 

Ile zarabia pielęgniarka w Polsce?

Wysokość zarobków pielęgniarek zależna jest m.in. od:

  • miejsca pracy,
  • stanowiska,
  • lat stażu pracy;
  • wykształcenia. 

Po podwyżkach, które pielęgniarki dostały z dniem 1 lipca 2022 roku, minimalne wynagrodzenia w zawodzie wynosi:

  • 7304,66 zł brutto - pielęgniarki z tytułem magistra oraz ze specjalizacją;
  • 5775,78 zł brutto - pielęgniarki z tytułem magistra bez specjalizacji, pielęgniarki z wykształceniem wyższym (I stopień) i specjalizacją oraz pielęgniarki z wykształceniem średnim i specjalizacją,
  • 5322,78 zł brutto - pielęgniarki z wykształceniem średnim bez specjalizacji. 

Natomiast średnio w 2022 roku w Polsce pielęgniarka zarabiała 5820 zł brutto, czyli 4297 zł "na rękę".

Ile zarabia pielęgniarka w 2023 roku? Ministerstwo zapowiedziało podwyżki

Od 2022 roku wynagrodzenia minimalne w służbie zdrowia w Polsce mają podlegać corocznej rewaloryzacji. Podwyżki obejmować mają nie tylko pielęgniarki, ale też innych pracowników służby zdrowia: lekarzy, ratowników medycznych oraz salowe. Wysokość rewaloryzacji ma być każdorazowo uzależniona od wysokości średniego wynagrodzenia brutto w roku poprzedzającym podwyżki.

"Gwarantowane kwoty najniższych wynagrodzeń zasadniczych pracowników medycznych i niemedycznych działalności podstawowej w podmiotach leczniczych wzrosną od 1 lipca 2023 r. średnio o ponad 713 złotych" - poinformowało na Twitterze Ministerstwo Zdrowia.

W związku z podwyżką wynagrodzeń, pielęgniarki od 1 lipca będą zarabiały: 

  • 8186,53 zł brutto - pielęgniarki z tytułem magistra i ze specjalizacją (podwyżka o 881,87 zł),
  • 6473,07 zł brutto - pielęgniarki z tytułem magistra bez specjalizacji, pielęgniarki z wykształceniem wyższym (I stopień) i specjalizacją oraz pielęgniarki z wykształceniem średnim i specjalizacją (podwyżka o 697,29 zł),
  • 5965,38 zł brutto - pielęgniarki z wykształceniem średnim bez specjalizacji (podwyżka o 642,60 zł).

Posłuchaj:

To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj z oferty "taniej na zawsze". Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>

TOK FM PREMIUM