Koronawirus w Polsce. Ile nowych zakażeń? Zmarło ponad 370 osób [16 lutego]

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że ostatniej doby stwierdzono 28 859 nowe zakażenia koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 372 pacjentów.
Zobacz wideo

Nowe przypadki zakażeń koronawirusem dotyczą województw: wielkopolskiego (4350), mazowieckiego (3908), kujawsko-pomorskiego (2997), śląskiego (2256), dolnośląskiego (2118), pomorskiego (1878), zachodniopomorskiego (1805), łódzkiego (1518), małopolskiego (1497), warmińsko-mazurskiego (1397), lubelskiego (1272), lubuskiego (988), świętokrzyskiego (847), podlaskiego (737), podkarpackiego (617), opolskiego (563). 111 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Koronawirus w Polsce. Bilans zakażeń w ostatnich dniach

22 267 nowych zakażeń, zmarło 378 osób z COVID-19 - podał we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. W poniedziałek resort zdrowia mówił z kolei o 13 473 nowych potwierdzonych zakażeniach koronawirusem. Zmarło 17 osób z covid-19

W niedzielę stwierdzono 22 070 nowych zakażeń koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 31 pacjentów. Dzień wcześniej - w sobotę 12 lutego - Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że odnotowano 31 331 nowych zakażeń koronawirusem. W związku z covid-19 zmarło 333 pacjentów.

Kwarantanna i izolacja według nowych zasad. Koniec zdalnej nauki

Minister Adam Niedzielski ogłosił przed tygodniem, że "za nami jest apogeum V fali". - Mamy do czynienia z początkiem końca pandemii - ocenił minister zdrowia.

Zgodnie z ogłoszonymi przez ministra zmianami, od 15 lutego izolacja będzie trwała 7 dni (a nie 10), a "kwarantanna dla współdomowników będzie naliczana wyłącznie w okresie izolacji członka rodziny". Kwarantanna i izolacje będą liczone równolegle, "jak ktoś zaczyna chorować, to również zaczyna się kwarantanna i nie ma dodatkowego naliczania po zakończeniu izolacji".

- I najważniejsza wiadomość, likwidujemy instytucję tzw. kwarantanny z kontaktu - poinformował szef MF. 11 lutego zostaje także zniesiona "instytucja kwarantanny przyjazdowej". Natomiast kwarantanna przyjazdowa z państw spoza strefą Schengen skrócona zostanie do 7 dni.

Rządzący zdecydowali się też na wcześniejszy powrót uczniów do nauki w szkołach.

Dr Grzesiowski: To nie jest jeszcze czas na otwarcie szkół 

Bardzo szybko zobaczymy skutki otwarcia szkół w postaci dużej liczby osób na kwarantannach i izolacji, bo dzieci będą chorować, tak samo jak nauczyciele - mówił w TOK FM dr Paweł Grzesiowski, komentując pomysł przywrócenia nauki stacjonarnej.

Jego zdaniem, to "uruchomi kolejny strumień zakażeń". - A w szkołach zakażenia były, są i będą - dodał immunolog, prezes Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń i ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw COVID-19.

Czy amantadyna pomaga w leczeniu COVID-19?

W leczeniu w szpitalu pacjentów - we wczesnej fazie - z umiarkowanym bądź ciężkim covidem, nie ma różnic między stosowaniem placebo i amantadyny - poinformował prof. Adam Barczyk ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, prezentując wyniki badań.

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski wskazał, że badania kliniczne amantadyny realizowały na mocy umów z ABM dwa podmioty – Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie i Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca w Katowicach. Prof. Adam Barczyk - jak wyjaśnił - koordynował badanie w Górnośląskim Centrum Medycznym. Badanie w Lublinie jest jeszcze w toku.

Posłuchaj:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM