Koronawirus w Polsce. Ile nowych zakażeń? Nowe dane z resortu zdrowia [13 lutego]
Nowe przypadki zakażeń koronawirusem dotyczą województw: wielkopolskiego (3298), mazowieckiego (2926), kujawsko-pomorskiego (2538), śląskiego (1852), dolnośląskiego (1833), pomorskiego (1400), łódzkiego (1380), małopolskiego (1153), zachodniopomorskiego (1101), lubuskiego (871), lubelskiego (803), warmińsko-mazurskiego (696), opolskiego (647), świętokrzyskiego (597), podkarpackiego (461), podlaskiego (398). 116 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Koronawirus w Polsce. Bilans zakażeń w ostatnich dniach
Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę, że stwierdzono 31 331 nowych zakażeń koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 333 pacjentów.
Z kolei w piątek, jak wynika z danych resoru, było to 35 777 nowe zakażenia koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 290 pacjentów.
W czwartek resort informował, że odnotowano 42 095 nowych zakażeń. W związku z COVID-19 zmarło 262 pacjentów.
W środę stwierdzono 46 872 nowe zakażenia koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 310 pacjentów.
We wtorek, 8 lutego, resort mówił zaś o 35 960 nowych zakażeniach koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 286 pacjentów.
24 404 nowych zakażeń i 10 osób, które zmarły w związku z COVID-19 - podał z kolei w poniedziałek, 7 lutego, resort zdrowia.
W niedzielę, 6 lutego, odnotowano 34 703 nowe zakażenia koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 19 pacjentów.
Kwarantanna i izolacja według nowych zasad. Koniec zdalnej nauki
Minister Adam Niedzielski ogłosił w środę, że "za nami jest apogeum V fali". - Mamy do czynienia z początkiem końca pandemii - ocenił minister zdrowia.
Zgodnie z ogłoszonymi przez ministra zmianami, od 15 lutego izolacja będzie trwała 7 dni (a nie 10), a "kwarantanna dla współdomowników będzie naliczana wyłącznie w okresie izolacji członka rodziny". Kwarantanna i izolacje będą liczone równolegle, "jak ktoś zaczyna chorować, to również zaczyna się kwarantanna i nie ma dodatkowego naliczania po zakończeniu izolacji".
- I najważniejsza wiadomość, likwidujemy instytucję tzw. kwarantanny z kontaktu - poinformował szef MF. 11 lutego zostaje także zniesiona "instytucja kwarantanny przyjazdowej". Natomiast kwarantanna przyjazdowa z państw spoza strefą Schengen skrócona zostanie do 7 dni.
Podczas tej samej konferencji min. Przemysław Czarnek poinformował, że przyspieszony został powrót do nauki stacjonarnej w klasach V-VIII i w szkołach ponadpodstawowych. Jak wyjaśnił, uczniowie wrócą do nauki stacjonarnej tydzień wcześniej, czyli 21 lutego.
Dr Grzesiowski: To nie jest jeszcze czas na otwarcie szkół
Bardzo szybko zobaczymy skutki otwarcia szkół w postaci dużej liczby osób na kwarantannach i izolacji, bo dzieci będą chorować, tak samo jak nauczyciele - mówił w TOK FM dr Paweł Grzesiowski, komentując pomysł przywrócenia nauki stacjonarnej.
Jego zdaniem, to "uruchomi kolejny strumień zakażeń". - A w szkołach zakażenia były, są i będą - dodał immunolog, prezes Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń i ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw COVID-19.
Czy amantadyna pomaga w leczeniu COVID-19?
W leczeniu w szpitalu pacjentów - we wczesnej fazie - z umiarkowanym bądź ciężkim covidem, nie ma różnic między stosowaniem placebo i amantadyny - poinformował prof. Adam Barczyk ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, prezentując wyniki badań.
Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski wskazał, że badania kliniczne amantadyny realizowały na mocy umów z ABM dwa podmioty – Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie i Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca w Katowicach. Prof. Adam Barczyk - jak wyjaśnił - koordynował badanie w Górnośląskim Centrum Medycznym. Badanie w Lublinie jest jeszcze w toku.
"Minister zdrowia uderza w lekarzy POZ i pacjentów"
W czwartek 10 lutego kolejna grupa (po członkach Rady Medycznej), zrezygnowała ze współpracy z Ministerstwem Zdrowia. Lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego nie chcą już brać udziału w pracach zespołu do spraw zmian w podstawowej opiece zdrowotnej. Minister Zdrowia powołał zespół w lipcu 2021 roku, by usprawnić działanie POZ-ów.
"Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiada początek końca pandemii. 'Apogeum piątej fali już za nami' - mówi, nie licząc się ze zdaniem ekspertów, którzy przypominają, że teraz codziennie z powodu COVID-19 umiera ponad 300 osób w Polsce!" - czytamy w komunikacie Porozumienia Zielonogórskiego.
W związku z tym, że ich głos nie jest brany pod uwagę lekarze podjęli decyzję o końcu współpracy. "Rezygnujemy z udziału w pracach zespołu ds. zmian w podstawowej opiece zdrowotnej. Zespół został powołany zarządzeniem ministra zdrowia z 8 lipca 2021 r., ale mimo że działa już siedem miesięcy, jego rola jest wyłącznie fasadowa, a wdrażanie pilnie potrzebnych rozwiązań rekomendowanych przez zespół jest przeciągane w czasie" - stwierdził cytowany w komunikacie prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie Jacek Krajewski.
-
Nagły zwrot Niemiec. "Traktują Ukrainę jako zasób"
-
"Aż mnie pani podkręciła". Prof. Kowal ostro o słowach Waszczykowskiego. "Dziecinne i infantylne"
-
Ksiądz, w którego mieszkaniu odbyła się orgia, zabrał głos. "To uderzenie w Kościół"
-
Katastrofa w seminariach i "ciemna noc" Kościoła. "Stworzono w nim eldorado dla przestępców"
-
Kamienica na Mokotowie oddana w prywatne ręce. Mieszkańcy w strachu. "Nie powinniśmy być tak traktowani"
- Mniejsze parówki, cieńszy papier toaletowy. Trwa masowe mydlenie oczu konsumentom
- Samochód to tutaj zbędny luksus? "Nie wszyscy chcemy być Nowym Jorkiem". "Tu jest bajka"
- Kobiety zamiast mężczyzn powinny latać w kosmos? Są lżejsze, zużywają mniej tlenu. Potwierdzają to badania NASA
- Wypadek na A1. BMW jechało znacznie szybciej? "Służby na miejscu wypadku wiedziały"
- Gdyby nie on, Ruda Śląska mogłaby wyglądać zupełnie inaczej. "To bardzo źle, że nie został upamiętniony"