Koronawirus w Polsce. Ile nowych zakażeń? Nowe dane z resortu zdrowia [13 lutego]

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę, że stwierdzono 22 070 nowych zakażeń koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 31 pacjentów.
Zobacz wideo

Nowe przypadki zakażeń koronawirusem dotyczą województw: wielkopolskiego (3298), mazowieckiego (2926), kujawsko-pomorskiego (2538), śląskiego (1852), dolnośląskiego (1833), pomorskiego (1400), łódzkiego (1380), małopolskiego (1153), zachodniopomorskiego (1101), lubuskiego (871), lubelskiego (803), warmińsko-mazurskiego (696), opolskiego (647), świętokrzyskiego (597), podkarpackiego (461), podlaskiego (398). 116 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Koronawirus w Polsce. Bilans zakażeń w ostatnich dniach

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę, że stwierdzono 31 331 nowych zakażeń koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 333 pacjentów.

Z kolei w piątek, jak wynika z danych resoru, było to 35 777 nowe zakażenia koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 290 pacjentów. 

W czwartek resort informował, że odnotowano 42 095 nowych zakażeń. W związku z COVID-19 zmarło 262 pacjentów.

W środę stwierdzono 46 872 nowe zakażenia koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 310 pacjentów.

We wtorek, 8 lutego, resort mówił zaś o 35 960 nowych zakażeniach koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 286 pacjentów.

24 404 nowych zakażeń i 10 osób, które zmarły w związku z COVID-19 - podał z kolei w poniedziałek, 7 lutego, resort zdrowia. 

W niedzielę, 6 lutego, odnotowano 34 703 nowe zakażenia koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 19 pacjentów.

Kwarantanna i izolacja według nowych zasad. Koniec zdalnej nauki

Minister Adam Niedzielski ogłosił w środę, że "za nami jest apogeum V fali". - Mamy do czynienia z początkiem końca pandemii - ocenił minister zdrowia.

Zgodnie z ogłoszonymi przez ministra zmianami, od 15 lutego izolacja będzie trwała 7 dni (a nie 10), a "kwarantanna dla współdomowników będzie naliczana wyłącznie w okresie izolacji członka rodziny". Kwarantanna i izolacje będą liczone równolegle, "jak ktoś zaczyna chorować, to również zaczyna się kwarantanna i nie ma dodatkowego naliczania po zakończeniu izolacji".

- I najważniejsza wiadomość, likwidujemy instytucję tzw. kwarantanny z kontaktu - poinformował szef MF. 11 lutego zostaje także zniesiona "instytucja kwarantanny przyjazdowej". Natomiast kwarantanna przyjazdowa z państw spoza strefą Schengen skrócona zostanie do 7 dni.

Podczas tej samej konferencji min. Przemysław Czarnek poinformował, że przyspieszony został powrót do nauki stacjonarnej w klasach V-VIII i w szkołach ponadpodstawowych. Jak wyjaśnił, uczniowie wrócą do nauki stacjonarnej tydzień wcześniej, czyli 21 lutego.

Dr Grzesiowski: To nie jest jeszcze czas na otwarcie szkół 

Bardzo szybko zobaczymy skutki otwarcia szkół w postaci dużej liczby osób na kwarantannach i izolacji, bo dzieci będą chorować, tak samo jak nauczyciele - mówił w TOK FM dr Paweł Grzesiowski, komentując pomysł przywrócenia nauki stacjonarnej.

Jego zdaniem, to "uruchomi kolejny strumień zakażeń". - A w szkołach zakażenia były, są i będą - dodał immunolog, prezes Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń i ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw COVID-19.

Czy amantadyna pomaga w leczeniu COVID-19?

W leczeniu w szpitalu pacjentów - we wczesnej fazie - z umiarkowanym bądź ciężkim covidem, nie ma różnic między stosowaniem placebo i amantadyny - poinformował prof. Adam Barczyk ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, prezentując wyniki badań.

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski wskazał, że badania kliniczne amantadyny realizowały na mocy umów z ABM dwa podmioty – Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie i Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca w Katowicach. Prof. Adam Barczyk - jak wyjaśnił - koordynował badanie w Górnośląskim Centrum Medycznym. Badanie w Lublinie jest jeszcze w toku.

"Minister zdrowia uderza w lekarzy POZ i pacjentów"

W czwartek 10 lutego kolejna grupa (po członkach Rady Medycznej), zrezygnowała ze współpracy z Ministerstwem Zdrowia. Lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego nie chcą już brać udziału w pracach zespołu do spraw zmian w podstawowej opiece zdrowotnej. Minister Zdrowia powołał zespół w lipcu 2021 roku, by usprawnić działanie POZ-ów.

"Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiada początek końca pandemii. 'Apogeum piątej fali już za nami' - mówi, nie licząc się ze zdaniem ekspertów, którzy przypominają, że teraz codziennie z powodu COVID-19 umiera ponad 300 osób w Polsce!" - czytamy w komunikacie Porozumienia Zielonogórskiego.

W związku z tym, że ich głos nie jest brany pod uwagę lekarze podjęli decyzję o końcu współpracy. "Rezygnujemy z udziału w pracach zespołu ds. zmian w podstawowej opiece zdrowotnej. Zespół został powołany zarządzeniem ministra zdrowia z 8 lipca 2021 r., ale mimo że działa już siedem miesięcy, jego rola jest wyłącznie fasadowa, a wdrażanie pilnie potrzebnych rozwiązań rekomendowanych przez zespół jest przeciągane w czasie" - stwierdził cytowany w komunikacie prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie Jacek Krajewski.

TOK FM PREMIUM