Bon turystyczny - zostało niewiele czasu na realizację. Tu możesz go wykorzystać nim straci ważność

Jak aktywować i gdzie można wykorzystać bon turystyczny? Przeczytaj koniecznie, bowiem czasu na wykorzystanie tego świadczenia zostało już bardzo niewiele. Ci, którzy nie zdążą tego zrobić w terminie, stracą 500 zł na dziecko. Do wykorzystania wciąż czeka 619 mln złotych.

Bon turystyczny - po upływie tego terminu, pieniądze przepadną

Z bonu turystycznego Polacy mogą korzystać od sierpnia 2020 roku. Jego termin kończy się już niebawem, czyli 30 września.

Jak powiedziała w rozmowie z PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, do tej pory transakcje opłacone za pośrednictwem bonu wyniosły 2,3 mld zł.

Jak dodała, z pośród 4,3 mln przyznanych bonów aktywowano ponad 79 proc. - czyli 3,4 mln - z czego przeszło 2 mln bonów zostało całkowicie wykorzystanych. Wciąż nieaktywnych pozostaje ponad 895 tys. bonów na kwotę 619 mln zł.

Bon turystyczny przysługuje rodzicom na dzieci do 18. roku życia (500 zł) oraz na dzieci z niepełnosprawnościami (1000 zł). 

Jak pobrać bon turystyczny - to bardzo proste

Aby otrzymać bon turystyczny nie trzeba składać żadnego wniosku.

Aby skorzystać ze świadczenia trzeba mieć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Co trzeba zrobić, by aktywować bon? Oto krótka instrukcja:

Na PUE ZUS w zakładce Ogólny, w menu bocznym odszukujemy zakładkę Polski Bon Turystyczny. Aby aktywować bon należy podać swój aktualny adres e?mail oraz numer telefonu komórkowego. Bon można aktywować w dowolnym momencie np. na kilka dni przed planowanymi wakacjami. Po aktywacji otrzymamy specjalny kod. Ten kod podajemy płacąc za usługi (np. w recepcji hotelu lub aquaparku). Następnie otrzymujemy esemesem kod potwierdzający płatność. Należy go podać osobie przyjmującej płatność.

Czy bon turystyczny jest jednorazowy - nie,  można nim płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania jego wartości.

Bon turystyczny - gdzie wykorzystać świadczenie? Wakacje nad morzem, czy Zakopane?  Lista miejsc jest spora

Bonem turystycznym można zapłacić za nocleg dziecka w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym. Można również wykorzystać go, by opłacić wyjazd kolonijny, obóz sportowy, wyjazd harcerski na terenie Polski. Od 22 stycznia 2021 bonem można także opłacić usługi przewodnika zarówno w miastach, jak i na górskich szlakach, przejazdy autokarem, zwiedzanie muzeów, galerii i skansenów, rejsy statkiem, zajęcia rekreacyjne oraz wiele innych aktywności turystycznych i sportowych.

Szczegółowa lista przedsiębiorców oferujących usługi w ramach bonu turystycznego dostępna jest na stronach: www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl, www.polska.travel.

Czy wiesz, że możesz słuchać TOK FM przez internet bez reklam? W Radiu TOK + Muzyka zamiast reklam usłyszysz muzykę. Kup TOK FM Premium w promocyjnej cenie 1 zł za pierwszy miesiąc, później 13,99 zł za każdy kolejny.

Nie czekaj, wypróbuj Radio TOK FM bez reklam!

TOK FM PREMIUM