Szczepienia COVID. 4 dawka już dostępna. Jakie może wywołać skutki uboczne? Lekarze uspokajają

Początek sezonu jesienno - zimowego to czas zwiększonej liczby zachorowań na infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych. To także moment, w którym coraz częściej pada pytanie o kolejną falę pandemii COVID-19. I choć eksperci twierdzą, że tym razem szczyt zachorowań może przypaść na początek zimy, już teraz warto pomyśleć o zabezpieczeniu, jakim jest 4 dawka szczepionki.

4 dawka szczepionki przeciwko COVID-19 dla wszystkich

16 września rozpoczęły się szczepienia drugą dawką przypominającą przeciwko COVID-19 ukierunkowaną na wariant Omikron. Aby przyjąć kolejną dawkę, trzeba spełnić następujące warunki:

  • mieć ukończone 12 lat
  • mieć za sobą podstawowy schemat szczepienia, a od ostatniej iniekcji (czyli szczepienia) minęły co najmniej trzy miesiące

Jak podkreśla Ministerstwo Zdrowia, przyjęcie drugiej dawki przypominającej (czyli dla osób, które przyjęły dwie dawki Pfizera lub Moderny, a następnie pierwszą dawkę przypominającą, będzie to 4 dawka szczepienia) w blisko 90 proc. przypadków chroni przed ciężkim przebiegiem choroby COVID-19 lub hospitalizacją.

Obecnie dostępne preparaty, którymi można zaszczepić się przeciwko COVID-19 to:

  • Comirnaty Original/Omicron BA.1 (Pfizer/BioNTech) 
  • Spikevax Bivalent Original/Omicron BA.1 (Moderna)

Szczepienia COVID - 4 dawka a skutki uboczne

Lekarze podkreślają, że w przypadku 4 dawki (drugiej dawki przypominającej), skutku uboczne mogą być podobne, jak w przypadku poprzednich iniekcji. Jeśli więc spojrzymy na ulotki preparatów, którymi aktualnie można się zaszczepić, są to:

  • bardzo częste (czyli występujące częściej niż 1 na 10 przypadków): ból lub obrzęk w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, dreszcze, gorączka, ból głowy, ból mięśni, ból stawów, biegunka;
  • częste (nie więcej niż 1 na 10 przypadków):  zaczerwienienie w miejscu wstrzyknięcia, mdłości i wymioty, wysypka lub pokrzywka w miejscu wstrzyknięcia; 
  • do niezbyt częstych skutków ubocznych zalicza się bezsenność, zmniejszony apetyt, nadpotliwość, nocne poty, złe samopoczucie.

Należy pamiętać, że każda szczepionka może wywołać silną reakcję alergiczną. Dlatego zaleca się, by tuż po iniekcji każdy pacjent spędził co najmniej 15 minut w miejscu przyjęcia szczepionki, pod okiem specjalistów. Takie sytuacje zdarzają się jednak niezwykle rzadko. 

4 dawka szczepionki przeciwko COVID-19? Najłatwiej przez IKP

Podobnie jak w przypadku szczepień podstawowych oraz pierwszej dawki przypominającej, na drugą dawkę zapisać się można na kilka sposobów. Najłatwiejszym z nich jest IPK czyli Internetowe Konto Pacjenta, gdzie dla wszystkich osób spełniających kryteria, skierowania zostały wystawione automatycznie:

  • aplikacja mojeIKP: otwierasz aplikację, logujesz się, z głównej strony wchodzisz w kategorię e-zdrowie, klikasz na skierowanie i potem na „Umów szczepienie" (na samym dole e-skierowania), wybierasz termin i miejsce, zatwierdzasz. 
  • bezpłatna infolinia Narodowego Programu Szczepień: 989 w godz. 7.00-20.00 
  • kontakt z wybranym punktem szczepień 
  • e-rejestracja dostępna na stronie głównej pacjent.gov.pl

TOK FM PREMIUM