Sankcje wobec Rosji za atak na Ukrainę. Zachód grozi odcięciem od systemu SWIFT. Co to oznacza?

SWIFT (Stowarzyszenie dla Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej) to sieć do wysyłania i odbierania poleceń przelewu lub informacji o przelewach. W ramach sankcji na Rosję, Zachód rozważa odcięcie Rosji od światowego systemu bankowego.

Sankcje wobec Rosji. Czym jest SWIFT?

Wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę wczesnym rankiem. Działa militarne mają miejsce na terenie całego kraju. Odpowiedzią Zachodu na ten akt agresji mają być ostre sankcje gospodarcze, w tym wykluczenie Rosji z systemu SWIFT. Co to faktycznie oznacza i czym jest ten system? SWIFT to międzynarodowy system, działający niemal we wszystkich krajach świata, dzięki któremu instytucje finansowe mogą wymieniać między sobą ważne informacje i zlecać płatności. Dlaczego jest tak ważny? Bo jest jedyny, dla SWIFT nie ma alternatywy.

W sytuacji, gdy Rosja zostanie odcięta od systemu SWIFT, ogólnoświatowe instytucje finansowe, w tym banki, nie będą mogły transferować pieniędzy do tego kraju. Oznacza to wstrzymanie międzynarodowych transakcji, a więc także załamanie rosyjskiej gospodarki, która czerpie ogromne zyski z eksportu na Zachód. Jest to jednak broń obosieczna, bo to dzięki systemowi SWIFT na Zachód trafiają kupowane od Rosji ropa oraz gaz. Odcięcie tego energetycznego zaplecza Europy od systemu może skończyć się poważnym wstrząsem także dla pozostałych krajów.

- Odcięcie Rosji od sytemu SWIFT byłoby potężnym uderzeniem w rosyjską gospodarkę. Zwykli Rosjanie nie mogliby korzystać ze swoich kart kredytowych, a wszystkie rosyjskie firmy, począwszy od zwykłej piekarni, nie mogły przeprowadzać transakcji finansowych - wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk w wywiadzie dla PAP.

Wojna na Ukrainie. Zachód chce uderzyć w Rosyjską gospodarkę

Głos w sprawie wojny na Ukrainie zabrali przedstawiciele wielu krajów. Ministrowie spraw zagranicznych krajów bałtyckich opublikowali oświadczenie, w którym domagają się nałożenia na Rosję „najsurowszych sankcji", w tym „oddzielenie jej od SWIFT", a także zastosowania izolacji politycznej". O pociągnięciu prezydenta Rosji do odpowiedzialności za atak na Ukrainę informowała także szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen:

- "Wczesnym rankiem siły rosyjskie zaatakowały Ukrainę, wolny i suwerenny kraj. Po raz kolejny w centrum Europy niewinne kobiety, mężczyźni i dzieci umierają lub boją się o swoje życie. Potępiamy ten barbarzyński atak i cyniczne argumenty użyte na jego usprawiedliwienie. Prezydent Putin jest odpowiedzialny za sprowadzenie wojny z powrotem do Europy. W tych ciemnych godzinach Unia Europejska stoi razem z Ukrainą i jej obywatelami. Mamy do czynienia z bezprecedensowym aktem agresji rosyjskich przywódców na suwerenny, niezależny kraj. Celem Rosji nie jest tylko Donbas, celem nie jest tylko Ukraina, celem jest stabilność w Europie i cały porządek międzynarodowy oparty na zasadach. Za to pociągniemy prezydenta Putina do odpowiedzialności" – oznajmiła i dodała, że jeszcze dzisiaj Komisja Europejska przedstawi do zatwierdzenia pakiet ukierunkowanych sankcji wobec Rosji.

DOSTĘP PREMIUM