Włochy zgodziły się na odłączenie Rosji od systemu bankowego SWIFT

W rozmowie telefonicznej z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, premier Włoch Mario Draghi miał zgodzić się na odłączenie Rosji od globalnego systemu bankowego SWIFT. Poinformował o tym w sobotę na Twitterze ukraiński prezydent.
Zobacz wideo

"To początek nowej karty w historii naszych państw. Premier Włoch Mario Draghi w rozmowie telefonicznej poparł odłączenie Rosji od SWIFT i zapewnienie (Ukrainie) pomocy obronnej. Ukraina musi stać się częścią Unii Europejskiej" - napisał Zełenski.

SWIFT to globalny system wymiany informacji między instytucjami finansowymi. Przez wielu ekspertów odłączenie Rosji od SWIFT-u uważane jest za najmocniejszą sankcję. Do jej wprowadzenia potrzebna jest jednak jednomyślność państw UE. Z dotychczasowych informacji wynikało, że zgodzić nie chcą się właśnie Włochy, Niemcy oraz Węgry.

W nocy z piątku na sobotę formalnie weszły w życie sankcje Unii Europejskiej nałożone na Rosję za atak na Ukrainę. UE nałożyła je na prezydenta Władimira Putina i ministra spraw zagranicznych Sergieja Ławrowa. Przyjęła też szeroko zakrojone sankcje indywidualne wobec innych osób i gospodarcze. Sankcje obejmują też Białoruś.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM