"Berdiańsk okupowany przez wroga". Mieszkańcy śpiewają ukraiński hymn przed rosyjskimi wozami bojowymi

W przejętym przez Rosjan Berdiańsku nad Morzem Azowskim mieszkańcy wyszli na ulice - w otoczeniu rosyjskich czołgów śpiewają hymn Ukrainy.
Zobacz wideo

Nagranie umieścił na Twitterze ukraiński dyplomata Olexander Scherba. Widać na nim jak Ukraińcy zebrani przed urzędem miejskim, stojąc przed rosyjskimi wozami bojowymi, śpiewają hymn. 

"Zwykli ludzie. Ci niesamowici, wspaniali, niezłomni ludzie, którzy zmieniają historię Ukrainy. Śpiewają hymn ukraiński w okupowanym Berdiańsku" - napisał.

Berdiańsk w rękach Rosjan

Rosyjskie wojska w nocy z niedzieli na poniedziałek zajęły Berdiańsk, port położony nad Morzem Azowskim, na południowym wschodzie Ukrainy.

- Berdiańsk jest okupowany przez wroga. Nie ma tam naszych wojsk. Miasto zostało zajęte przez zgrupowanie nacierające z Melitopola. Teraz oni (tj. Rosjanie) tam są - powiedział doradca administracji prezydenckiej Ołeksij Arestowycz, cytowany przez portal RBK.

Z kolei lokalna ukraińska administracja poinformowała na Facebooku, że miejscowa policja "została rozwiązana, a władze miasta odmówiły współpracy z okupantem". Podczas zdobywania miasta jedna osoba zginęła, a inna została ranna.

Rosyjski żołnierz zastrzelił mieszkańca, bo mężczyzna nie chciał dać mu telefonu komórkowego

Mieszkaniec Berdiańska został zastrzelony za to, że nie dał rosyjskiemu żołnierzowi swego telefonu komórkowego, by ten mógł zatelefonować do domu. Powiadomił o tym na kanale Telegramu przedstawiciel Rady Obrony Obwodu Zaporoskiego Iwan Arefjew. Berdiańsk jest położony w tym regionie Ukrainy.

Arefjew dodał, że zebrano dowody grabieży, jakich dopuszczają się rosyjscy żołnierze w sklepach i na stacjach benzynowych. Są to nagrania z kamer przemysłowych lub filmy nagrywane przez mieszkańców.

Berdiańsk liczy około 100 tys. mieszkańców. 

TOK FM PREMIUM