Andrzej Duda zawetował "lex Czarnek". "Nie są nam teraz potrzebne kolejne spory"

Zawetowałem nowelizację Prawa oświatowego - poinformował prezydent Andrzej Duda. A to oznacza, że by "lex Czarnek" weszło w życie, weto prezydenta musiałby odrzucić Sejm.

- Zawetowałem nowelizację Prawa oświatowego. Uznajmy sprawę za zakończoną. Nie są nam teraz potrzebne kolejne spory - stwierdził Andrzej Duda.

- Ponieważ apeluję do was o jedność, o brak politycznych sporów, postanowiłem skierować tę ustawę do ponownego rozpatrzenia - powiedział w środę prezydent do uczestników posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Prezydent powiedział, że zawetował tę nowelizację spełniając apele środowisk opozycyjnych. Jak dodał, miał do niej zastrzeżenia, ale też w noweli był także szereg rozwiązań, które popierał i które jego zdaniem powinny zostać wprowadzone. - Odłóżmy to na później. Na razie do tej ustawy jest weto, proszę uznać temat za zakończony, niech on nam nie przeszkadza w sprawach najważniejszych dla bezpieczeństwa Polski. Przed państwem w Sejmie ustawa o obronie ojczyzny. Bardzo państwa proszę, abyście ją błyskawicznie przyjęli. Jest nam niezwykle potrzebna - zaapelował prezydent.

Pierwsze czytanie projektu ustawy o obronie ojczyzny Sejm ma przeprowadzić w czwartek.

"Lex Czarnek"

Nowelizacja prawa oświatowego szybko nazwana "lex Czarnek" znacząco zwiększała uprawnienia kuratorów oświaty, kosztem dyrekcji i organów założycielskich szkoły (np. samorządu). Przepisy ograniczały m.in. wstęp do szkół organizacjom pozarządowym.

"Lex Czarnek" od początku krytykowane było przez znaczącą cześć nauczycieli, ekspertów, działaczy oświatowych oraz przez opozycję.

TOK FM PREMIUM