Oscary 2022. Najnowsza ekranizacja "Diuny" faworytem wśród nominowanych tytułów
Film "Diuna" Denisa Villeneuve'a zrealizowany na podstawie książki Franka Herberta, jest jednym z faworytów listy ogłoszonych nominacji do Oscarów 2022. Obraz ma szansę na statuetkę w aż 10 kategoriach, m.in. za Najlepszy film, Najlepszy scenariusz adaptowany, Najlepszą scenografię i Najlepsze kostiumy.
"Diuna" wśród nominowanych tytułów. Co wiemy o produkcji?
Najnowszy film kanadyjskiego reżysera Denisa Villeneuve'a to przygotowane z wielkim rozmachem widowisko ze świetną obsadą, pełne imponujących efektów specjalnych, niezwykle gustownych kostiumów, futurystycznych budowli i maszyn oraz świetnej muzyki i wartkiej akcji. Z pewnością największym walorem nominowanego do Oscarów 2022 tytułu jest strona wizualna: zachwycają krajobrazy planety Arrakis, zwraca na siebie uwagę dbałość o detal, widoczna zarówno w budowie futurystycznych konstrukcji i narzędzi, jak również niesamowitych kostiumów. "Diuna" z pewnością ma zadatki na bycie kasowym przebojem kin na całym świecie.
Historia przedstawiona w "Diunie" Villeneuve'a rozgrywa się w odległej przyszłości i opowiada o losach Paula z rodu Atrydów i jego rodziny. Życie Paula ulega nagłej zmianie, kiedy jego ojciec Leto ma rozpocząć pracę zarządcy pustynnej planety Arrakis, będącej jedynym źródłem substancji określanej nazwą melanż, nazywanej też przyprawą. Melanż jest najbardziej pożądaną i najdroższą substancją w całym wszechświecie. Przedłuża życie i umożliwia poszerzanie granic świadomości. Kto ma dostęp do tej substancji, ten ma władzę.
Denis Villeneuve postanowił podzielić swoją adaptację "Diuny" na dwie części z uwagi na złożoność przedstawionego świata i rozległą tematykę książki. Wiemy już, że wkrótce rozpoczną się prace nad drugą częścią opowieści.
"Diuna": książka, która stała się światowym bestsellerem i inspiracją wielu ekranizacji
Książka "Diuna" jest pierwszą częścią cyklu powieści "Kroniki Diuny" Franka Herberta. W latach 60. ubiegłego wieku ukazywała się w odcinkach w magazynie Analog Science Fact and Fiction, a całość została wydana w 1965 roku. Powieść szybko odniosła komercyjny sukces, na całym świecie sprzedano ją w ponad 20 mln egzemplarzy. Do dzisiaj jest najlepiej sprzedającą się powieścią science fiction.
W Polsce "Diuna" została wydana po raz pierwszy w 1985 r. przez Wydawnictwo Iskry. Obecnie nie ma kłopotu z zakupem powieści, znajdziemy ją w księgarniach internetowych oraz stacjonarnych. AKtualne wydanie zostało zrealizowane przez Dom Wydawniczy Rebis.
"Diuna" Denisa Villeneuve'a jest kolejną już ekranizacją znanej i nagradzanej powieści science fiction Franka Herberta. Poprzednia pełnometrażowa realizacja autorstwa amerykańskiego reżysera Davida Lyncha powstała w 1984 roku. Na podstawie powieści Herberta nakręcono również dwa miniseriale telewizyjne oraz zrealizowano kilka gier komputerowych. Ekranizacja "Diuny" była również niezrealizowanym w końcu, wielkim marzeniem awangardowego chilijskiego filmowca, Alejandro Jodorowskiego.
Film "Diuna". Gdzie można obejrzeć oscarową produkcję?
"Diuna" Denisa Villeneuve'a miała premierę w polskich kinach jesienią ubiegłego roku (22.10.2021). Od kilku miesięcy można ją zobaczyć w wybranych polskich kinach.
Jeśli ktoś woli obejrzeć film w sieci, może skorzystać z kilku dostępnych platform internetowych. Nominowany do Oscarów 2022 tytuł znajdziemy na Premiery Canal + oraz na Apple TV +. Użytkownicy HBO GO doczekają się premiery "Diuny" już 8 marca 2022 roku. Sprawdź również gdzie obejrzeć inne filmy nominowane do Oscarów 2022.
-
Ksiądz na Facebooku będzie musiał się ujawnić. Episkopat chce zrobić porządek z duchownymi w sieci
-
"Jan Paweł II odklepał jak Najman". Oni już nie będą go bronić. "Nie nasz freak fight"
-
Thermomix - kuchenna fanaberia dla bogatych czy przydatny gadżet? "Myślałam, że to ściema"
-
Czy Jan Paweł II jest odpowiedzialny za ukrywanie molestowania seksualnego wśród kleru? [Sondaż dla TOK FM i OKO.press]
-
Zniszczono pomnik Jana Pawła II przed katedrą w Łodzi. "Twarz zamalowano na żółto"
- Nawet 200 tys. Rosjan miało zginąć lub zostać rannych w Ukrainie. Wywiad o roli alkoholu w tej klęsce
- Dzieci i nastolatki są agresywne, bo "na to pozwoliliśmy". Terapeutka: Dorośli nie pilnowali granic
- Zniszczoł ustanowił rekord życiowy w Planicy. Puchar Świata dla Norwega
- Jan Paweł II nadal jest dla Polaków ważnym autorytetem moralnym? Młodzi najbardziej podzieleni [SONDAŻ]
- "Wojna Putina pochłonęła już 262 naszych sportowców". Kijów krytykuje decyzję MKOl