Zawieszenie broni w Ukrainie coraz bliżej? "Lepiej, żebyśmy dowiedzieli się na koniec"
Wszystko jest owiane tajemnicą, ale to chyba dobrze - skomentował negocjacje wokół planu pokojowego dla Ukrainy Piotr Kaszuwara w TOK FM. Jednocześnie media informują, że Kijów wykluczył wycofanie wojsk z Donbasu oraz rezygnację z ubiegania się o członkostwo w NATO.
- Ukraina wyklucza wycofanie wojsk z Donbasu i rezygnację z członkostwa w NATO;
- Dziennikarz i korespondent wojenny Piotr Kaszuwara w TOK FM podkreśla, że większość informacji o negocjacjach pokojowych to jedynie spekulacje;
- Sytuacja na froncie wskazuje na postępy armii rosyjskiej;
- Spotkanie Wołodymyra Zełenskiego z europejskimi przywódcami oraz wysłannikami Donalda Trumpa odbędzie się w poniedziałek w Berlinie.
Kijów wykluczył wycofanie wojsk z Donbasu oraz rezygnację z ubiegania się o członkostwo w NATO - informują zagraniczne media. Według "New York Timesa" te zapisy usunięto z 20-punktowej odpowiedzi Ukrainy na propozycję Stanów Zjednoczonych. W zamian Kijów domaga się od Zachodu twardych, prawnie wiążących gwarancji bezpieczeństwa.
W niedzielnym "Poranku TOK FM" Piotr Kaszuwara, dziennikarz, korespondent wojenny i prezes fundacji UA FUTURE POLSKA zwrócił uwagę, że do tej pory większość informacji o ustaleniach pokojowych to niepotwierdzone doniesienia medialne.
Sprawdź, czy wiesz, co ważnego wydarzyło się w mijającym tygodniu. Tylko najbardziej zorientowani udzielą więcej niż 8 dobrych odpowiedzi...
Quiz: Proces Brauna, przesłuchanie Rydzyka i awantura w NBP. Nadal myślisz, że jesteś na bieżąco? QUIZ
- Nie wiemy, czy Rosja się zgodzi na jakiekolwiek porozumienia pokojowe wynegocjowane przez stronę zachodnią. Wszystko jest owiane tajemnicą, ale to chyba dobrze. Lepiej, żebyśmy na koniec dowiedzieli się, że mamy zawieszenie broni na Ukrainie - ocenił Kaszuwara. Dziennikarz skomentował również sytuację na froncie, gdzie postępy czyni armia rosyjska. Rosja - jak podkreślił gość Szymona Kępki - zdobywa kolejne miejscowości.
Sprawa paktu pokojowego będzie jednym z głównych tematów poniedziałkowego spotkania Wołodymyra Zełenskiego z europejskimi przywódcami w Berlinie, z udziałem wysłanników Donalda Trumpa - w tym Steve’a Witkoffa. O spotkaniu, początkowo planowanym na weekend, informował "Wall Street Journal", powołując się na źródła.
Źródło: TOK FM