Koronawirus w Polsce. Ile nowych zakażeń? Nowe dane z resortu zdrowia [17 lutego]

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że ostatniej doby stwierdzono 29 229 nowych zakażeń koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 316 pacjentów.
Zobacz wideo

Mamy 29 229 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem (w tym 3 106 ponownych zakażeń) - podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Najwięcej z województw: wielkopolskiego i mazowieckiego. W związku z COVID-19 zmarło 316 osób.

Koronawirus w Polsce. Bilans zakażeń w ostatnich dniach

W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że stwierdzono 28 859 nowe zakażenia koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 372 pacjentów. Dzień wcześniej - we wtorek - odnotowano 22 267 nowych zakażeń, a zmarło 378 osób z COVID-19.

Z kolei w poniedziałek resort zdrowia poinformował o 13 473 nowych potwierdzonych zakażeniach koronawirusem. Zmarło 17 osób z covid-19. W niedzielę stwierdzono 22 070 nowych zakażeń koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 31 pacjentów.

Kwarantanna i izolacja według nowych zasad. Koniec zdalnej nauki

Minister Adam Niedzielski ogłosił przed tygodniem, że "za nami jest apogeum V fali". - Mamy do czynienia z początkiem końca pandemii - ocenił minister zdrowia.

Zgodnie z ogłoszonymi przez ministra zmianami, od 15 lutego izolacja będzie trwała 7 dni (a nie 10), a "kwarantanna dla współdomowników będzie naliczana wyłącznie w okresie izolacji członka rodziny". Kwarantanna i izolacje będą liczone równolegle, "jak ktoś zaczyna chorować, to również zaczyna się kwarantanna i nie ma dodatkowego naliczania po zakończeniu izolacji".

- I najważniejsza wiadomość, likwidujemy instytucję tzw. kwarantanny z kontaktu - poinformował szef MF. 11 lutego zostaje także zniesiona "instytucja kwarantanny przyjazdowej". Natomiast kwarantanna przyjazdowa z państw spoza strefą Schengen skrócona zostanie do 7 dni.

Rządzący zdecydowali się też na wcześniejszy powrót uczniów do nauki w szkołach.

Dr Grzesiowski: To nie jest jeszcze czas na otwarcie szkół 

Bardzo szybko zobaczymy skutki otwarcia szkół w postaci dużej liczby osób na kwarantannach i izolacji, bo dzieci będą chorować, tak samo jak nauczyciele - mówił w TOK FM dr Paweł Grzesiowski, komentując pomysł przywrócenia nauki stacjonarnej.

Jego zdaniem, to "uruchomi kolejny strumień zakażeń". - A w szkołach zakażenia były, są i będą - dodał immunolog, prezes Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń i ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw COVID-19.

Minister obwieścił koniec pandemii. Widać pierwsze skutki

Po słowach ministra Niedzielskiego, który ogłosił koniec pandemii, coraz mniej osób zgłasza się po drugą dawkę. - Widzimy taką tendencję - przyznał w rozmowie z TOK FM Edwin Kuźnik, koordynator szczepień w największym punkcie we Wrocławiu, czyli w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym.

Lekarze apelują jednak o rozsądek, bo przyjęcie tylko jednej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 to niewielka ochrona. - Tu musimy liczyć na świadomość ludzi. Trzeba pamiętać, że pełną ochronę uzyskujemy po dwóch dawkach szczepieniach, a nie tylko po jednej - przypomniał Kuźnik.

Czy amantadyna pomaga w leczeniu COVID-19?

W leczeniu w szpitalu pacjentów - we wczesnej fazie - z umiarkowanym bądź ciężkim covidem, nie ma różnic między stosowaniem placebo i amantadyny - poinformował prof. Adam Barczyk ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, prezentując wyniki badań.

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski wskazał, że badania kliniczne amantadyny realizowały na mocy umów z ABM dwa podmioty – Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie i Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca w Katowicach. Prof. Adam Barczyk - jak wyjaśnił - koordynował badanie w Górnośląskim Centrum Medycznym. Badanie w Lublinie jest jeszcze w toku.

Posłuchaj:

TOK FM PREMIUM