Na czym polegają obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Zakup, wykup, zasady inwestowania

Twoje pieniądze tracą na wartości? Może warto wziąć przykład z premiera Morawieckiego i ulokować je tam, gdzie będą podążać za inflacją. Szef rządu naprawdę nieźle zarobi na obligacjach. Oto, jakie obligacje skarbowe są dziś dostępne. Uwaga! W czerwcu pojawiły się nowości, uwzględniające stopy referencyjne NBP.

Czym są obligacje skarbowe? Te rodzaje są dostępne dzisiaj

- Obligacje skarbowe są papierami wartościowymi sprzedawanymi przez Ministra Finansów reprezentującego Skarb Państwa. Sprzedając obligacje Minister Finansów pożycza od nabywcy obligacji określoną sumę pieniędzy i zobowiązuje się ją zwrócić wraz z należnymi odsetkami (wykupić obligacje) w określonym czasie - możemy przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów prezentującej obligacje skarbu państwa.

W ofercie znajduje się 9 produktów różniących się czasem na jaki przewidziane jest oszczędzanie, oprocentowaniem, częstotliwością wypłat oprocentowanie. Są nimi:

 • Obligacje 3-miesięczne, stałoprocentowe. Oprocentowane 3% w skali roku.
 • Obligacje roczne ROR, zmiennoprocentowe: 5,25% + stopa referencyjna NBP+0,00%, - NOWOŚĆ.
 • Obligacje 2-letnie DOR, zmiennoprocentowe (5,50% + stopa referencyjna NBP+0,25%)- NOWOŚĆ.
 • Obligacje 3-letnie, zmiennoprocentowe: 5,50%+ mnożnik 1,00 x WIBOR 6M.
 • Obligacje 4-letnie indeksowane inflacją: 5,50%+ marża 1,00% + inflacja.
 • Obligacje 10-letnie indeksowane inflacją: 5,75%+marża 1,00% + inflacja.
 • Obligacje rodzinne 6-letnie, indeksowane inflacją: 5,70% + marża 1,50% + inflacja.
 • Obligacje rodzinne 12-letnie, indeksowane inflacją: 6,00% + marża 1,75% + inflacja.
 • Obligacje premiowe POS, stałe oprocentowanie 1,5% + każda obligacja bierze udział w losowaniu premii od 10 zł do 100 tys. zł.

Obligacje skarbowe czerwiec 2022. Obligacje indeksowane inflacją - uwaga! Są dwie nowości

Obligacje indeksowane inflacją są bardzo popularne w USA. Nazywane są linkerami, ponieważ łączą oprocentowanie obligacji ze wzrostem cen. Polski rynek tego typu instrumentów, jest jeszcze dość skromny.

- Sprzedaż nowych obligacji rządowych ma ruszyć w czerwcu. W trzeciej dekadzie maja mamy poznać dokładne szczegóły oferty, na razie wiemy tyle: papiery będą w opcji rocznej i dwuletniej, oprocentowanie rocznych obligacji będzie równe stopie referencyjnej NBP (która obecnie wynosi 5,25 proc., a oczekiwania ekonomistów mówią o wzroście do 7,5 proc.), a dwuletnich – dodatkowo powiększone o marżę (jeszcze nie określono jej wysokości) – pisał pod koniec maja Forbes.

Obecnie w ofercie obligacji, które próbują podążać za inflacją i zmieniającymi się cenami są już dwie nowości wspomniane przez Forbes:

Ponadto, obligacje indeksowane inflacją to także:

 • 3-letnie obligacje zmiennoprocentowe, które uzależniają końcowe oprocentowanie od poziomu WIBOR 6M.
 • 4-, 6-, 10- i 12-letnie obligacje indeksowane poziomem inflacji ogłaszanej przez przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w miesiącu poprzedzającym pierwszy miesiąc danego okresu odsetkowego.

Gdzie kupić obligacje skarbu państwa? Czas oszczędzania, wykup, wcześniejsze zbycie

Jak kupić obligacje skarbowe? Wszystkie rodzaje można nabyć osobiście, telefonicznie lub przez internet:

 • w oddziałach PKO Banku Polskiego w całym kraju,
 • w Punktach Obsługi Klientów Biura Maklerskiego PKO BP,
 • za pośrednictwem internetu pod adresem: zakup.obligacjeskarbowe.pl,
 • telefonicznie, pod tymi numerami.

Wykup każdej obligacji następuje po upływie terminu, na który została wystawiona. Jej wartość wraz z odsetkami wpływa na konto posiadacza lub pozostaje do odebrania na rachunku rejestrowym. Częstotliwość rozliczania odsetek jest różna dla różnych obligacji. Szczegóły są określone w liście emisyjnym dla każdego rodzaju obligacji.

Możliwe jest też wcześniejsze zakończenie oszczędzania. W takiej sytuacji należy złożyć "dyspozycję przedterminowego wykupu".

W takiej sytuacji wartość odsetek zostanie pomniejszona o opłatę, której wysokość także jest określona w liście emisyjnym dla każdego rodzaju obligacji.

TOK FM PREMIUM