Koronawirus w Polsce. Ile nowych zakażeń? Nowe dane z resortu zdrowia [18 lutego]

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że ostatniej doby stwierdzono 23 990 nowych zakażeń koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 304 pacjentów.
Zobacz wideo

Nowe dane:

Koronawirus w Polsce. Bilans ostatnich dni

W czwartek Ministerstwo Zdrowia podało, że odnotowano w Polsce 29 229 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej z województw: wielkopolskiego i mazowieckiego. W związku z COVID-19 zmarło 316 osób.

W środę resort zdrowia informował, że stwierdzono 28 859 nowe zakażenia koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 372 pacjentów. Dzień wcześniej - we wtorek - odnotowano 22 267 nowych zakażeń, a zmarło 378 osób z COVID-19.

Z kolei w poniedziałek MZ poinformowało o 13 473 nowych potwierdzonych zakażeniach koronawirusem. Zmarło 17 osób z COVID-19. W niedzielę stwierdzono 22 070 nowych zakażeń koronawirusem. W związku z COVID-19 zmarło 31 pacjentów.

Kwarantanna i izolacja już według nowych zasad. Koniec zdalnej nauki

Minister Adam Niedzielski ogłosił przed tygodniem, że "za nami jest apogeum V fali". - Mamy do czynienia z początkiem końca pandemii - ocenił minister zdrowia.

Zgodnie z ogłoszonymi przez ministra zmianami, od 15 lutego izolacja trwa 7 dni (a nie 10), a "kwarantanna dla współdomowników jest naliczana wyłącznie w okresie izolacji członka rodziny". Zlikwidowana została także tzw. kwarantanna z kontaktu. Natomiast kwarantanna przyjazdowa z państw spoza strefą Schengen skrócona została do 7 dni. Rządzący zdecydowali się też na wcześniejszy powrót uczniów do nauki w szkołach. Uczniowie klas 5-8 i szkół ponadpodstawowych wracają do nauki stacjonarnej już 21 lutego.

Dr Grzesiowski: To nie jest jeszcze czas na otwarcie szkół 

Bardzo szybko zobaczymy skutki otwarcia szkół w postaci dużej liczby osób na kwarantannach i izolacji, bo dzieci będą chorować, tak samo jak nauczyciele - mówił w TOK FM dr Paweł Grzesiowski, komentując pomysł przywrócenia nauki stacjonarnej.

Jego zdaniem, to "uruchomi kolejny strumień zakażeń". - A w szkołach zakażenia były, są i będą - dodał immunolog, prezes Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń i ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw COVID-19.

Minister obwieścił koniec pandemii. W punktach szczepień pustki

Po słowach ministra Niedzielskiego, który ogłosił koniec pandemii, coraz mniej osób zgłasza się po drugą dawkę. - Widzimy taką tendencję - przyznał w rozmowie z TOK FM Edwin Kuźnik, koordynator szczepień w największym punkcie we Wrocławiu, czyli w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. 

Podobnie dzieje się na Podlasiu. W samym Białymstoku dwie dawki przyjęło ponad 164 tysiące osób, czyli 55 procent wszystkich mieszkańców. - W ostatnią sobotę musiałam odwołać szczepienia, bo na 60 zaplanowanych miejsc, zapisało się 15 osób - mówi Joanna Zabielska-Cieciuch, lekarka rodzinna z Białegostoku. Na Podlasiu akcja szczepień w zasadzie zamarła, dlatego mniejsze przychodnie po prostu przestają szczepić.

Lekarze apelują o rozsądek, bo przyjęcie tylko jednej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 to niewielka ochrona. - Tu musimy liczyć na świadomość ludzi. Trzeba pamiętać, że pełną ochronę uzyskujemy po dwóch dawkach szczepieniach, a nie tylko po jednej - przypomniał Kuźnik.

Czy amantadyna pomaga w leczeniu COVID-19?

W leczeniu w szpitalu pacjentów - we wczesnej fazie - z umiarkowanym bądź ciężkim covidem, nie ma różnic między stosowaniem placebo i amantadyny - poinformował prof. Adam Barczyk ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, prezentując wyniki badań.

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski wskazał, że badania kliniczne amantadyny realizowały na mocy umów z ABM dwa podmioty – Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie i Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca w Katowicach. Prof. Adam Barczyk - jak wyjaśnił - koordynował badanie w Górnośląskim Centrum Medycznym. Badanie w Lublinie jest jeszcze w toku.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM