Ile nowych zachorowań? Nowe dane resortu zdrowia [14 stycznia]

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 16 047 nowych przypadkach koronawirusa. W związku z COVID-19 zmarły 423 osoby.
Zobacz wideo

Nowe przypadki zakażeń koronawirusem dotyczą województw: mazowieckiego (2812), małopolskiego (2208), śląskiego (2026), dolnośląskiego (1452), wielkopolskiego (1216), pomorskiego (1140), podkarpackiego (918), łódzkiego (810), zachodniopomorskiego (624), lubelskiego (605), kujawsko-pomorskiego (589), warmińsko-mazurskiego (457), opolskiego (353), świętokrzyskiego (311), lubuskiego (231), podlaskiego (224). 71 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało też, że obecnie na kwarantannie przebywa 226 269 osób.

Koronawirus w Polsce. Ponad 100 tysięcy zgonów

Badania potwierdziły 16 878 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarło 481 osób z COVID-19 - podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. To oznacza, że liczba zakażonych w Polsce wirusem SARS-CoV-2 od początku epidemii wyniosła ponad 4,2 mln osób, zmarło ponad 101 tys. chorych.

W środę 12 stycznia badania potwierdziły 16 173 nowe zakażenia koronawirusem. Zmarły 684 osoby z COVID-19.  We wtorek minister zdrowia Adama Niedzielski poinformował, że ostatniej doby odnotowano 11 400 nowych zakażeń i 493 w związku z COVID-19. - Dzisiaj jest kolejny smutny dzień, ale dzień szczególny, bo przekroczyliśmy barierę stu tysięcy zgonów covidowych - powiedział Niedzielski w TVN24. 

Z kolei w poniedziałek było to 7785 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 19 osób z COVID-19. Resort zdrowia podał także, że jak dotąd wykryto w Polsce 193 przypadki omikronu (to wzrost o 7-8 proc. w ostatnich 7 dniach). Przy czym najwięcej zakażeń omikronem występuje w woj. pomorskim - to 62 zakażenia i w mazowieckim - 53 zakażenia.

- Mamy też przynajmniej dwa pierwsze przypadki zgonów osób zakażonych nową wersją wirusa – omikronem. Są to dwie osoby z woj. małopolskiego, dwie osoby starsze - w wieku 92 i 85 lat - obaj to mężczyźni (...) niezaszczepieni - powiedział Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. 

W niedzielę resort poinformował o 11 106 nowych przypadkach koronawirusa. W związku z COVID-19 zmarły 22 osoby. Dzień wcześniej zanotowano 10 900 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 292 pacjentów z COVID-19.

To już V fala

Prof. Tyll Krüger uważa, że piąta fala epidemii może się w Polsce skończyć za około dwa miesiące. Trwająca obecnie na świecie "ofensywa" wariantu omikron nie oznacza, że możemy zapomnieć o delcie. Jak mówił w TOK FM ekspert z Politechniki Wrocławskiej, "delta może do nas wrócić następną falą". Naukowcy oszacowali, jak duża liczba mieszkańców naszego kraju nie wypracowała odporności, którą dają szczepienia lub poprzednie zakażenia. - Nawet 20-25 milionów osób może się w krótkim czasie zarazić omikronem - mówił w TOK FM.

Z kolei zdaniem profesora Macieja Banacha wariant omikron, który pojawił się w listopadzie ub. roku, będzie już wkrótce dominował w Polsce pod względem liczby wywołanych zakażeń SARS-CoV-2. - Wkrótce w Polsce pojawi się fala zakażeń, gdzie liczba infekcji, głównie omikronem może sięgnąć nawet 100 tys. przypadków dziennie - ostrzegł kardiolog, lipidolog, epidemiolog chorób serca i naczyń z Uniwersytetu Medycznego z Łodzi. - A ta wersja patogenu jest kilkadziesiąt razy bardziej zakaźna – przypomniał.

Najbardziej pesymistyczny scenariusz przedstawili eksperci z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, cytowani przez "Gazetę Wyborczą".  - Fala związana z omikronem pojawi się u nas w momencie, gdy jeszcze nie zakończyła się fala delty. W dodatku przełom stycznia i lutego to okres wzmożonej zachorowalności na grypę - tłumaczyła dr Małgorzata Fleischer, - Zderzą się te trzy elementy i trudno przewidzieć, jakie będą tego skutki - dodała. 

Deltakronem. Nowy szczep koronawirusa

Na Cyprze odkryto nowy szczep koronawirusa, który łączy w sobie warianty delta i omikron - poinformował 9 stycznia Bloomberg News.

O odkryciu poinformował Leondios Kostrikis, profesor nauk biologicznych na Uniwersytecie Cypryjskim. Zespół badaczy pod kierunkiem naukowca nazwał ten szczep "deltakronem" ze względu na jego sygnatury genetyczne, podobne do wariantów omikron i delta. Jak podaje laboratorium Kostrikisa, jego zespół odkrył do tej pory 25 przypadków zakażenia nowym wariantem.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM